Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Odpowiedź CMWP SDP dla press.pl w sprawie wypowiedzi posła Dominika Tarczyńskiego na pytania dziennikarza Newsweeka
2017-08-29

18 sierpnia 2017 red. Jolanta Korucu z portalu press.pl zwróciła się do nas z prośbą o komentarz do odpowiedzi posła Dominika Tarczyńskiego udzielonej na Twitterze Michałowi Krzymowskiemu, dziennikarzowi Newsweeka , który poprosił go o kontakt słowami ?czy możemy się zdzwonić? ?, na co poseł odpisał : ?zadzwonić to się może Lis z Kingą Rusin. Ja z wami nie rozmawiam. Won! Dziennikarka zadała nam następujące pytania 1. Czy SDP wyda jakiś komunikat? Jak należy oceniać takie występy posłów? 2.Czy ta agresja wobec dziennikarzy nie narasta w zbyt niepokojącym tempie ODPOWIEDŹ CMWP Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nie przygotowuje specjalnego oświadczenia w sprawie odpowiedzi posła Dominika Tarczyńskiego na pytanie dziennikarza Newsweeka zadane na portalu społecznościowym, ponieważ jest to sprawa marginalna, która nie ma zasadniczego wpływu na sposób funkcjonowania polskiego systemu prasowego. Poseł przekroczył granice dobrego wychowania i akceptowalnego powszechnie poziomu kultury osobistej, warto jednak zauważyć, iż w Polsce ten poziom konwersacji nie jest normą w relacjach dziennikarze ? politycy, a zdobywanie informacji przez dziennikarzy odbywa się generalnie bez przeszkód i bez epitetów. Na marginesie tej sprawy można jednak zauważyć, iż publicyści tygodnika Newsweek wielokrotnie w bezceremonialny i wręcz prowokacyjny sposób opisywali polską rzeczywistość, używając bardzo dosadnego i kolokwialnego języka, stąd zapewne częściej niż inni dziennikarze mogą się spodziewać odpowiedzi udzielanych w tym samym stylu. Nie usprawiedliwia to niestosownej odpowiedzi posła Tarczyńskiego, ale tłumaczy jego - dla wielu całkowicie zrozumiałą - reakcję.
aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik