Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
CMWP SDP dla portalu politico.eu
2017-08-29

16 sierpnia red. Claudia Ciobanu z portalu politico.eu poprosiła o - cytuję - stanowisko SDP w sprawie nowej ustawe o zagraniczna własność mediów (pisownia oryginalna). Zapytała : Czy Państwa myszlą ze taka ustawa jest potrzebna, jakie mogą być korzyść i/ albo strate dła media w Polsce? Publikujemy naszą odpowiedź, nie mamy wiedzy, czy ukazała się ona w jakiejkolwiek formie na tym portalu. W Polsce nie jest planowana - cytuję - ustawa o ?zagraniczna własność mediów?. Zapowiadana przez rząd jest obecnie ustawa o dekoncentracji mediów . Ma ona na celu naprawę nieprawidłowości naszego, polskiego systemu prasowego. Nieprawidłowości te widoczne są szczególnie na rynku prasy, ale dotyczy to także innych sektorów mediów np. radia czy telewizji. Nie znamy jeszcze konkretnych szczegółów, od których zależy nasza (czyli SDP) ocena nowej ustawy o dekoncentracji mediów. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nie ma więc jeszcze oficjalnego stanowiska na jej temat. Obecnie trudno także przewidzieć, jaki wpływ będzie miała ta ustawa na rynek mediów ogólnopolskich, czy lokalnych, bo wszystko uzależnione jest od założeń, jakie przyjmie ustawodawca. W mojej ocenie nic nie wskazuje na to, by zamierzał on burzyć pluralizm mediów w Polsce. Zarysowane kierunki zmian budzą przy tym nadzieję na stopniowe przywrócenie normalności przynajmniej na rynku prasy drukowanej. O nieprawidłowościach na tym rynku świadczą liczby, które pokazują, iż prawie cały rynek polskiej prasy jest w rękach zaledwie 3 zagranicznych podmiotów. Kolejność tu jest już dawno ustalona: nr jeden w Polsce ? wydawnictwo Bauer, numer dwa ?Ringer Axel Srpringer i nr trzy ?Polska Press Grupa (jej właścicielem jest wydawnictwo Passauer Presse). Dopiero czwarta jest Agora. Rocznie te trzy pierwsze koncerny sprzedają w Polsce ponad 430 milionów egzemplarzy różnych gazet, Agora - niecałe 47 milionów egzemplarzy. Reszta wydawców osiąga nieporównywalnie niższe wyniki. Już to proste zestawienie liczb wskazuje konieczność ingerencji ustawodawcy, po to by przeciwdziałać zagrażającemu wolności słowa zjawisku koncentracji i wręcz monopolizacji przekazu treści. (JH)
aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik