Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
List CWMP do szefa MSWiA Jerzego Millera
2010-11-22

 Warszawa, 22.11.2010 r.

 

Szanowny Panie Ministrze,

            Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zwraca się o usunięcie ze stron internetowych MSWiA raportu „Monitorowanie treści rasistowskich, ksenofobicznych i antysemickich w polskiej prasie”.  Zwracamy się do Pana w tej sprawie z następujących powodów:

1)      Raport nie wypełnia treści zawartej w jego tytule. Pośród artykułów, w przypadku których można domniemywać faktycznie antysemicką czy rasistowską treść, znajdują się też artykuły, których autorzy niechętnie odnoszą się do obecnego modelu integracji europejskiej czy instytucji Unii Europejskiej. Nie są to poglądy, których propagowanie byłoby zabronione przez jakiekolwiek przepisy obowiązujące w Polsce, a zestawienie tego rodzaju treści z  treściami antysemickimi czy ksenofobicznymi prowadzi do oczywistej manipulacji, w wyniku której autorzy także tych tekstów są postrzegani jako osoby łamiące obowiązujące normy prawne i społeczne.

2)      Nie negując faktu istnienia w Polsce problemu antysemityzmu, rasizmu czy ksenofobii, czy postaw prowadzących do gloryfikacji faszyzmu lub komunizmu, uważamy, że ich piętnowaniem powinny zajmować się media, a rozstrzygnięć w przypadku złamania prawa, powinny dokonywać sądy, a nie organy władzy wykonawczej. Raport - nawet jeśli w zamyśle autorów - miał być tylko badaniem naukowym, to poprzez umieszczenie go na stronach MSWiA prowadzi do piętnowania i określania autorów występujących w nim tekstów jako osób łamiących porządek prawny przez organ administracji rządowej bez uprzedniego postępowania i wyroku sądowego.

 

 

Z wyrazami szacunku

Wiktor Świetlik

     Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP     

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik