Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
CMWP SDP na procesie - 09.05.2017 r.
2017-05-09

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że wydawca „Super Expressu” - ZPR Media (dawniej Murator S.A.) musi przeprosić Michała Tuska za naruszenie jego dóbr osobistych w związku z artykułem z sierpnia 2012 r. pt. „Michałowi Tuskowi grozi do 10 lat więzienia”. Jednocześnie sąd zmienił wyrok sądu I instancji zasądzając na rzecz powoda kwotę 5 tys. zł zadośćuczynienia (wobec 30 tys. zł zasądzonych przez sąd okręgowy), argumentując to m.in. możliwością wystąpienia tzw. efektu mrożącego.

Sporny artykuł, który ukazał się w internetowym wydaniu „Super Expressu” – www.se.pl, zawierał m.in. informację, że stowarzyszenie „Stop korupcji” złożyło do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przez Michała Tuska przestępstwa w związku z jego pracą dla Portu Lotniczego Gdańsk.  

SA orzekł, że dobra osobiste syna byłego premiera naruszył tytuł artykułu. O ile bowiem trudno mieć zastrzeżenia do relacji zawartej w publikacji, to tytuł stanowi komunikat „przekraczający ramy dopuszczalnej przesady”. Zdaniem sądu jego treść mogła sugerować, że powód popełnił przestępstwo. Przeprosiny mają zostać zamieszczone na stronie internetowej „SE”.

Jednocześnie sąd zmienił wyrok sądu I instancji z 2014 r. w zakresie wysokości zadośćuczynienia. Zmniejszył je z kwoty 30 tys. zł do 5 tys. zł, argumentując to tym, że z zeznań powoda nie wynika, iż doznał tak wielkiej krzywdy. Dodatkowo zdaniem sądu tak wysoka kwota mogła powodować negatywne konsekwencje dla wolności słowa w postaci tzw. efektu mrożącego.

Wyrok jest prawomocny.

Proces monitorowało CMWP SDP.

PW

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik