Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Czy przeprosiny mogą niszczyć media?
2010-11-02

 

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ma zaszczyt zaprosić na konferencję pod tytułem:

 

Czy przeprosiny mogą niszczyć media?

 

Tematem konferencji będzie forma cenzury, jaką może stanowić domaganie się przeprosin od mediów w polskim systemie prawnym. Dzisiejsze prawo nie określa dokładnie jakiej formy, a także kosztów przeprosin, może domagać się w sądzie osoba, która czuje się poszkodowana przez prasę. Prowadzi to do tego, że w pozwach padają żądania przeprosin, których sumy mają wartość (wedle cen powierzchni reklamowej) setek tysięcy, a nawet milionów złotych. Taki pozew, w przeciwieństwie do żądania odszkodowania, można złożyć nie płacąc opłaty sądowej, gdyż żądanie przeprosin jest traktowane przez polski system prawny jako roszczenie niematerialne. Szczególnie w przypadku mniejszych redakcji czy mediów lokalnych, może to być i bywa formą nacisku zmierzającą do zniechęcenia do niewygodnego tematu.

 

Podczas konferencji omówimy przypadek rekordowego w historii polskiego sądownictwa pozwu o wartości żądanych przeprosin zbliżonej do:

 

10 milionów złotych

 

W konferencji udział wezmą m.in.

 

Doktor Tomasz Sommer, redaktor naczelny tygodnika „Najwyższy Czas!”

 

Mecenas Artur Wdowczyk, adwokat broniący w sprawach prasowych

 

Wiktor Świetlik, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

 

 

Czwartek 04.11.10,

 

godz. 11.00 - 12.00

Dom Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5, Sala A, I p.

 

              

 

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik