Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
CMWP SDP na procesie - 20.03.2017 r.
2017-03-21

Postępowania nie wykazały działań bezprawnych strony pozwanej, a dziennikarze TV Republika działali w interesie społecznym, dochowując należytej staranności i rzetelności dziennikarskiej – tak uznał wczoraj Sąd Okręgowy w Warszawie, oddalając pozwy, jakie przeciwko stacji oraz jej dziennikarzom, skierowali: Jan Kulczyk ( po jego śmierci sprawę kontynuowały dzieci biznesmana: Sebastian i Dominika Kulczyk) wraz z Kulczyk Investmenst oraz spółka Ciech S.A. W obu sprawach sąd zasądził także zwrot kosztów sądowych na rzecz pozwanych.

Dwa oddzielne procesy, dotyczyły odcinków programu Anity Gargas „Zadanie specjalne” z lutego 2015 r. na temat domniemanych zarzutów dotyczących prywatyzacji spółki Ciech. Obok autorki programu o naruszenie dóbr osobistych pozwani zostali także: Antoni Trzmiel, Cezary Gmyz i Tomasz Terlikowski. Ciech domagał się zapłaty 400 tys. zł solidarnie od wszystkich pozwanych oraz publikacji przeprosin w  mediach, natomiast Jan Kulczyk i Kulczyk Investments domagali się odszkodowana w wysokości 800 tys. zł oraz przeprosin we wskazanych tytułach.

Sąd, oddalając oba pozwy, stwierdził, że dziennikarze mieli prawo do zadawania pytań w tej sprawie, gdyż była ona istotna z punktu widzenia interesu społecznego. Istotą publikacji była zaś krytyka funkcjonowania służb odpowiedzialnych za ściganie przestępstw gospodarczych w Polsce. Nigdzie nie padło sformułowanie o tym, że pozywający popełnili jakiekolwiek przestępstwo.

Wyroki są nieprawomocne.

CMWP SDP monitorowało proces.

PW

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik