Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
CMWP SDP na procesie - 07.03.2017 r.
2017-03-09

Sąd Rejonowy w Nysie uniewinnił Dominikę Wolak – dziennikarkę „Nowin Nyskich” od zarzutu naruszenia miru domowego przychodni weterynaryjnej „Milwet” (art. 193 k.k.). W sprawie interweniowało CMWP SDP, wskazując m.in., że Nie ulega wątpliwości, iż dziennikarka działała w ramach wykonywanego zawodu i w interesie społecznym, bowiem tego rodzaju sprawy z założenia są przedmiotem zainteresowania społeczności lokalnej.

Do tej argumentacji przychylił się sąd, który zwrócił uwagę, że wizyta red. Wolak w przychodni miała ścisły związek z wykonywaniem obowiązków dziennikarskich, a dziennikarz w takiej sytuacji podlega szczególnej ochronie, gdyż działa w interesie obywateli.

Do zajścia, które stało się przyczyną procesu doszło podczas wizyty red. Wolak w przychodni w lipcu ub.r.  Badała wówczas warunki w jakich były przetrzymywane bezdomne koty. Gdy dziennikarka próbowała udokumentować stan znajdujących się tam zwierząt, została zmuszona do wyjścia przez personel placówki. Z relacji red. Wolak wynika, że była szarpana i popychana, jak również, że próbowano później zablokować opublikowanie przez nią artykułu prasowego na temat przychodni, co uniemożliwiłoby jej wykonywanie obowiązków zawodowych. Ostatecznie to jednak Dorocie Wolak nyska policja postawiła zarzut z art. 193 kk tj. "naruszenia miru domowego". 

Dla sądu istotne było, że dziennikarka po skończeniu dyskusji z właścicielką przychodni sama opuściła placówkę.

Wyrok jest nieprawomocny.

Oprócz obserwatora z ramienia CMWP SDP proces monitorował również przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Stanowisko CMWP SDP zostało także wysłane do Prokuratury Rejonowej w Nysie, która właśnie w odpowiedzi poinformowała, że „nadzoruje dochodzenie o czyn z art. 44 ust 1 ustawy prawo  prasowe (utrudnianie lub tłumienie krytyki prasowej – Przyp. Red.), popełniony na szkodę Dominiki Wolak. Postępowanie zostało wszczęte 26 stycznia 2017 r., na chwilę obecną postępowanie toczy się w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów”. Stanowisko CMWP SDP zostało włączone w poczet materiału dowodowego.

Pełna treść stanowiska - http://sdp.pl/informacje/13799,cmwp-sdp-w-sprawie-dziennikarki-oskarzonej-z-art-193-kk,1486388145

PW

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik