Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Konferencja CMWP SDP - 28.02.2017 r.
2017-02-20

CMWP SDP oraz Fundacja Solidarności Dziennikarskiej zapraszają na konferencję pt.:

„Art. 212 k.k. ciągle straszy”

W styczniu br. Prezydent RP ułaskawił Tomasza Wróblewskiego, byłego redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej”. Kilka lat wcześniej w podobnej sytuacji prawo łaski zastosował Bronisław Komorowski wobec Jerzego Jachowicza. Obowiązujący w Polsce Artykuł 212 Kodeksu karnego, grożący za zniesławienie karą do roku więzienia, był krytykowany przez organizacje międzynarodowe, niemal wszystkie środowiska dziennikarskie w kraju.  Krytycznie wypowiadali się o nim przedstawiciele różnych środowisk politycznych, w tym Jarosław Kaczyński, były premier i obecny przywódca partii rządzącej. Mimo tego wciąż funkcjonuje w polskim systemie prawnym, pomimo wielu obietnic jego zniesienia składanych przez polityków.

Na konferencji, poświęconej temu reliktowi PRL w Kodeksie karnym będziemy starali się pokazać na konkretnych przykładach dziennikarzy, którzy zostali oskarżeni lub skazani z art. 212 k.k., jakie konsekwencje rodzi przegrany proces karny za zniesławienie, a także będziemy szukać odpowiedzi na pytanie,  czy jest szansa na zmianę sytuacji.

Do udziału w panelu zaproszeni zostali:

 

·         Tomasz Wróblewski,  dziennikarz, były redaktor naczelny kilku tytułów prasowych

·         Jerzy Jachowicz, publicysta „W Sieci”

·         Tadeusz Grzesik, dziennikarz „Frondy”, skazany prawomocnym wyrokiem sądu z art. 212 k.k.

·         Mec. Dariusz Pluta, obrońca w procesach dziennikarzy

·         przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Sprawiedliwości

Moderatorem dyskusji będzie Wiktor Świetlik. 

Dom Dziennikarza na Foksal 3/5,

wtorek 28 lutego o godz. 12:00 (sala B)

Serdecznie zapraszamy!

Dodatkowe informacje:

Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich

tel. (22)827 58 96, e-mail: cmwp@ikp.pl

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik