Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Wyrok WSA w Bydgoszczy
2010-10-02

Burmistrz Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią w swoim zarządzeniu z dn. 18 stycznia 2010 r.  zakazał urzędnikom, oprócz osób wyznaczonych, udzielania informacji dziennikarzom. Centrum zajęło się tą sprawą, gdyż z prośbą o interwencję zwrócili się do nas dziennikarze "Gazety Regionelnej Powiat". Zgodnie z ekspertyzą naszego prawnika zarządzenie burmistrza "stanowiło formę ograniczenia zarówno wolności prasy, jak i wolności obywateli do wyrażania swoich poglądów i udzielania informacji prasie", gdyż zgodnie z art. 11 ust. 3 pr. prasowego "kierownicy jednostek organizacyjnych są obowiązani umożliwiać dziennikarzom nawiązanie kontaktu z pracownikami oraz swobodne zbieranie wśród nich informacji i opinii".

Podobną zdanie w sprawie miał wojewoda kujawsko-pomorski, który rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność zarządzenia burmistrza gminy Nakło n. Notecią, zgłaszając podobne zastrzeżenia, jak CMWP. Burmistrz jednak złożył skargę na powyższe rozstrzygnięcie.

Skarga została odrzucona, przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, który powołał się właśnie na art. 11 ust. 3 pr. prasowego. Zdaniem sądu jakiekolwiek próby uniemożliwienia kontaktu pracowników z dziennikarzami są sprzeczne z prawem i mogą być traktowane jako przejaw tłumienia krytyki prasowej.

źródło: Rzeczpospolita

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik