Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Debata Fundacji Nowe Media i CMWP - Media a sprawa krzyża - 07.10.2010
2010-09-30

         

MEDIA A SPRAWA KRZYŻA – sesja dyskusyjna fundacji „Nowe Media”

 

Fundacja „Nowe Media” zaprasza na sesję na temat roli mediów w sprawie krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Będzie ona miała miejsce w sali konferencyjnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 w czwartek, 7-go października w godzinach 10.30 – 13.30. Partnerem Fundacji w tym przedsięwzięciu jest Centrum Monitoringu Wolności Prasy, a patronem medialnym Polska Agencja Prasowa.

 

Program sesji:

 

10.30- 11.00 - wprowadzenie, prezentacja wydarzeń i najważniejszych wątków sprawy (Robert Bogdański, Fundacja „Nowe Media”)

 

11.00 – 12.00 - panel dyskusyjny dotyczący relacji reporterskich w najgorętszym okresie konfliktu o krzyż
w dniach 3-10. sierpnia z udziałem

reporterki radiowej Janiny Jankowskiej,

szefa internetowego Radia Wnet, Krzysztofa Skowrońskiego,

zastępcy redaktora naczelnego Przekroju, Marka Zająca i

publicysty Piotra Zaremby.

Moderatorem dyskusji będzie Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy. 

 

12.00 – 13.00 - panel dyskusyjny dotyczący polityki redakcyjnej z udziałem

zastępcy redaktora naczelnego Polsatu, Bogusława Chraboty,

redaktora naczelnego Newsweeka, Wojciecha Maziarskiego,

redaktora naczelnego Gazety Polskiej, Tomasza Sakiewicza i

szefa działu opinii Gościa Niedzielnego, Bogumiła Łozińskiego.

Moderatorem dyskusji będzie Robert Bogdański z Fundacji „Nowe Media”.

Jako wprowadzenie do panelu wyemitujemy wypowiedzi szefów znaczących mediów, m.in. redaktorów naczelnych Gazety Wyborczej i Rzeczpospolitej.

 

13.00 – 13.30 - prezentacja dotycząca języka stosowanego w debacie publicznej w sporze o krzyż na Krakowskim Przedmieściu. Autorem jej będzie dr Rafał Zimny z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, autor m.in. książki „Słownik polszczyzny politycznej po roku 1989”.

 


W czasie sesji zadamy pytania o rzetelność relacji reporterskich, o to, co sprawiło, że to samo zgromadzenie jedni obserwatorzy odebrali jako „radosny happening”, zaś inni jako „manifestację pogardy”. Będziemy się też zastanawiać nad wzajemnym odniesieniem informacji i komentarzy.

 

Redaktorów naczelnych zapytamy o politykę redakcyjną, jaką przyjęli wobec „sprawy krzyża”. O to, co uznali w tej sprawie za najistotniejsze dla swoich odbiorców i co leżało u podstaw takiej decyzji. Zapytamy też, dlaczego pewne wątki lub informacje uwypuklili, a inne uznali za nieistotne i nie zdecydowali się ich przekazać.

 

Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, jak media posługiwały się w tym przypadku językiem, na ile służył wyjaśnieniu sprawy i dialogowi, w jakiej mierze zaś pokonywaniu adwersarzy, bądź wykluczeniu z dyskursu przeciwnika. Przejrzymy słowa-klucze, które były w powszechnym obiegu w czasie trwania konfliktu o krzyż i prześledzimy, skąd się w obiegu wzięły.

 

Do udziału w sesji i dyskusji zapraszamy dziennikarzy, studentów dziennikarstwa, blogerów i młodzież związaną z Fundacją „Nowe Media” i wszystkich chcących wziąć udział w dyskusji.

 

Materiały powstałe w związku z sesją i na sesji zostaną użyte w celach szkoleniowych przez Fundację „Nowe Media” i zostaną opublikowane na stronach internetowych Fundacji.


aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik