Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Konferencja CMWP SDP - 05.07.2016
2016-07-06

Przedstawiciele waszyngtońskiej szkoły wyższej Institute of World Politics, zajmującej się problematyką amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego i stosunków międzynarodowych - Dr John Lenczowski - założyciel i prezydent oraz wykładowca uczelni prof. Marek Jan Chodakiewicz, mówili na konferencji zorganizowanej 5 lipca br. przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP i Instytut Staszica o wyzwaniach przed jakimi stoi Pakt Północnoatlantycki w przeddzień szczytu organizacji w Warszawie.

Za najważniejsze wyzwania stojące przed światem zachodnim, reprezentowanym między innymi przez struktury wojskowe NATO, Lenczowski uznał: neoimperialną politykę Rosji, islamizm (w opozycji do tradycyjnego islamu), zagrożenie chińską polityką zmierzającą do supremacji oraz marksizm kulturowy i jego następstwa w społeczeństwach zachodnich zagrażające fundamentom zachodniej cywilizacji.   

Jego zdaniem nie można mówić o NATO bez nawiązania do kondycji świata zachodniego.

Ponadto prof. Chodakiewicz podkreślił znaczenie cyberbezpieczeństwa w dzisiejszej geopolityce.     

Zdaniem Lenczowskiego Polska, niezależnie od uczestnictwa w strukturach NATO, powinna rozwijać swój potencjał obronny, m.in. na wzór Japonii czy Izraela, zadbać o dostęp do taktycznej broni neutronowej oraz rozwijać obronę terytorialną.

W dyskusji wzięli także udział dr Tomasz Sommer – research scholar w IWP oraz Piotr Trąbiński z Kościuszko Chair of Polish Studies.

 

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik