Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Stanowisko CMWP - 01.06.2016
2016-06-01

STANOWISKO

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża zaniepokojenie wyrokiem w sprawie, którą Kamil Durczok wytoczył wydawcy „Wprost” i byłej redakcji tygodnika. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał solidarne zapłacenie przez AWR „Wprost”, Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego 500 tys. złotych zadośćuczynienia. 

Zwracamy uwagę, że zasądzona przez sąd pierwszej instancji kwota jest szokująco, jak na polskie warunki, wysoka, nieproporcjonalna i wygórowana w stosunku do przedmiotu sprawy (to wartość porównywalna np. z żądaniami formułowanymi w procesach o zadośćuczynienie toczących się w następstwie śmierci osoby bliskiej lub też wieloletniego, bezpodstawnego odbywania kary więzienia). 

CMWP SDP zauważa, że takie działanie w praktyce przyczynia się do ograniczenia wolności słowa w Polsce, wywierając tzw. efekt mrożący, opisywany wielokrotnie w orzecznictwie Europejskiego Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu - zniechęcając innych dziennikarzy do podejmowania tematów trudnych, czy dotyczących znanych osobistości życia publicznego. 

Nie przesądzając w żaden sposób o wyniku sprawy mamy nadzieję, że w przypadku podtrzymania wyroku przez sąd II instancji kwota zadośćuczynienia zostanie wielokrotnie zmniejszona. 

 

Wiktor Świetlik

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

 

Mec. Artur Wdowczyk

Doradca Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik