Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Konferencja CMWP SDP - 23.05.2016
2016-05-24

Film „Rozstrzelać Polaków” ma być dokumentem dotyczącym tzw. operacji polskiej w ZSRS. Na zaproszenie CMWP SDP, w poniedziałek, 23 maja, inicjatorzy powstania filmu mówili o szczegółach projektu.    

Znany polsko-amerykański historyk, profesor Jan Marek Chodakiewicz argumentował, że takich filmów brakuje. Operacja polska  jest bowiem pierwszą operacją narodowościową i największym mordem w ZSRS w czasach pokoju, który objął tereny od Bobrujska, aż po Władywostok. Tymczasem wiedza na ten temat w Polsce, a zwłaszcza ma świecie jest bardzo słaba.

Zdaniem Renaty Marszewskiej – kierownika produkcji, film będzie rodzajem śledztwa, gdyż wszyscy świadkowie operacji polskiej zostali zamordowani.

Producent filmowy Mirosław Majeran chciałby zrobić pełnometrażowy film dokumentalny tak, aby można było go pokazywać w kinach. Dr Tomasz Sommer – autor scenariusza dodał, że planowana jest także anglojęzyczna wersja.

Pomimo rozpoczęcia procesu zbierania pieniędzy, pierwsze zdjęcia mają rozpocząć się latem 2016 r., głównie na terenach Białorusi i Ukrainy. Premiera planowana jest na czerwiec 2017 r. przed 80. rocznicą rozpoczęcia operacji polskiej.

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik