Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Oświadczenie CMWP SDP - 23.03.2016
2016-03-23

OŚWIADCZENIE

W związku z cofnięciem przez Zarząd Klubu "Wisła Kraków" akredytacji na mecze piłkarskie red. Piotrowi Jaworowi - dziennikarzowi sportowemu Interii, Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje przeciwko powyższej decyzji.

Z doniesień medialnych wynika, że powodem cofnięcia akredytacji była negatywna ocena pracy dziennikarza przez zarząd klubu, związana z jego krytyką dotyczącą zarządzania klubem. Tymczasem jednym z fundamentów demokratycznego państwa prawnego jest wolność słowa i prasy oraz ściśle z tym związana niezależność dziennikarska. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, poruszanie tematów trudnych, niewygodnych, kontrowersyjnych jest nie tylko prawem, ale wręcz obowiązkiem dziennikarzy. O ile krytyka działań i materiałów dziennikarskich jest uprawniona, o tyle zupełnie niedopuszczalne jest warunkowanie akredytacji (niezależnie - jej udzielenia lub cofnięcia) od merytorycznej oceny zadań dziennikarza, jego obiektywizmu, bezstronności itp. Takie postępowanie godzi w podstawową funkcję prasy i wolność słowa w ogóle, gdyż prowadzi do sytuacji, w której docelowo akredytację na imprezy sportowe (i nie tylko) będą posiadać dziennikarze spolegliwi wobec władz spółek, sponsorów, decydentów, polityków itp.

CMWP SDP oczekuje, że akredytacja zostanie red. Piotrowi Jaworowi niezwłocznie przywrócona, a on sam - przeproszony przez Zarząd Klubu "Wisła Kraków".

 

Wiktor Świetlik

 

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik