Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Proces W. Sumlińskiego - wyrok 16.12.15 r.
2015-12-16

Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli uniewinnił dziś Wojciech Sumlińskiego od zarzutu powoływania się na wpływy w Komisji Weryfikacyjnej WSI oraz zobowiązanie się - w zamian za 200 tys. złotych - do załatwienia pozytywnej weryfikacji oficera WSI płk. Leszka Tobiasza - art.230 § 1 k.k. Jednocześnie uznał winnym współoskarżonego Aleksandra Lichockiego i skazał go na karę 4 lat pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 340 stawek w wysokości 160 zł. W poczet odbywania kary zostanie mu zaliczony areszt. Lichocki musi dodatkowo zapłacić koszty postępowania w wysokości ok. 35 tys. zł. Został także wobec niego zastosowany środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju.

Zdaniem sądu kwestia sprawstwa Aleksandra Lichockiego była oczywista, wprost dopuścił się czynu zabronionego, choć nie pojawiły się żadne dowody, że miał on wpływ na proces weryfikacji funkcjonariuszy WSI.

Tymczasem zupełnie inaczej wyglądała sytuacja Wojciecha Sumlińskiego. Nie było bowiem nagrań z jego udziałem. Kluczowa była wiarygodność zeznań Aleksandra Lichockiego oraz przede wszystkim Leszka Tobiasza (złożył zeznania wyłącznie w prokuraturze, gdyż zmarł w roku 2012). Zdaniem sądu jego zeznania były zmienne, sprzeczne z logiką życiową, nieszczere, więc należy uznać je za niewiarygodne. Wpływa na to miał także fakt, że Tobiasz był karany za przekroczenie uprawnień w związku z pracą w WSI.

Według sądu błędem było również przyznanie Tobiaszowi statusu pokrzywdzonego w etapie postępowania przygotowawczego.

Sąd w uzasadnieniu zwrócił także uwagę na otoczkę sprawy, na zainteresowanie nią takich osób jak Bronisław Komorowski, Paweł Graś czy Krzysztof Bondaryk.

Wyrok nie jest prawomocny.

Więcej na:

http://ander.salon24.pl/686437,proces-wojciecha-sumlinskiego-wyrok-sadu-z-dn-16-12-2015-r

CMWP SDP monitorowało proces na prośbę dziennikarza.

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik