Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Odpowiedź na list CMWP SDP
2015-12-10

Na początku listopada zwróciliśmy się do prokuratora generalnego o pilne wszczęcie postępowania mającego na celu wyjaśnienie, czy prawdą jest, że planowano zabójstwa dziennikarza Dariusza Łapińskiego. Taką wersję wydarzeń przedstawił świadek Krzysztof Winiarski (wg niego zabójstwo miał zlecić Bogusław Bagsik), zeznający w procesie dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego. Tymczasem okazało się, iż, tak samo jak wiele mediów, podaliśmy błędnie tożsamość dziennikarza – chodziło bowiem o Mariusza Łapińskiego – dziennikarza TVN, przygotowującego program „Prosto z Polski”.

Prokurator generalny w odpowiedzi na nasz list otwarty poinformował, że Prokuratura Rejonowa w Piasecznie prowadziła śledztwo w sprawie: „podżegania w bliżej nieustalonym dniu marca 2009 r. w Warszawie do zabicia dziennikarza Mariusza Łapińskiego, tj. o czyn zabroniony z art. 18 § 2 kk w zw. z art. 148 § 1 kk oraz w sprawie gróźb karalnych kierowanych w bliżej nieustalonym dniu w okresie marca do kwietnia 2009 r. w Piasecznie wobec Mariusza Łapińskiego, tj. o czyn zabroniony z art. 190 § 1 kk.”

Śledztwo zostało jednak – w obu wątkach – umorzone „wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa”.  Postanowienie o umorzeniu śledztwa zostało uznane za zasadne prze Prokuraturę Okręgową w Warszawie, której nadzorem objęta była przedmiotowa sprawa.

Prokurator generalny poinformował także, że „Również i obecnie nie znaleziono postaw do podjęcia prawomocnie umorzonego postępowania”. Zaznaczył jednak, że „w razie uzyskania przez prokuraturę nowych istotnych informacji w sprawie, postępowanie w części dotyczącej podżegania do zabójstwa zostanie niezwłocznie podjęte na nowo”. 

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik