Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
CMWP SDP na procesie - 13.11.2015
2015-11-13

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy postanowił umorzyć postępowanie przeciwko Jarosławowi Jakimczykowi z art. 212 § 1 k.k. oraz 216 § 1 k.k. wobec braku znamion czynu zabronionego. Prywatny akt oskarżenia przeciwko dziennikarzowi wniosła spółka Qumak S.A. w Warszawie.

Jakimczyk zwrócił się drogą mailową o informacje dotyczące działalności Qumak S.A. do podmiotu świadczącego na rzecz Qumak S.A. usługi w zakresie obsługi prasowej i investor relations (co wynika z informacji zawartych na stronie internetowej w/w Spółki). Samo zwrócenie się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania spowodowało wniesienie przez pełnomocnika Qumak S.A. aktu oskarżenia przeciwko dziennikarzowi, zawierającego zarzuty zniesławienia i zniewagi, pomimo, że wcześniej została mu udzielona odpowiedź.

Jarosław Jakimczyk na rozprawie pojednawczej wniósł o umorzenie postępowania. Przychylił się do tego sąd, który w dzisiejszym postanowieniu zaznaczył m.in., że do zniesławienia może dojść tylko wtedy, gdy sprawca zakomunikował treści zniesławiające przynajmniej jednej innej osobie. Tymczasem w tym przypadku do tego nie doszło. Dodatkowo zdaniem sądu dziennikarz działał w tym przypadku w celu weryfikacji informacji, a nie zniesławienia. Sąd uznał także, że nie doszło do wypełnienia znamion czynu zabronionego z art. 216 k.k.

Koszty procesu ma ponieść oskarżyciel prywatny. Ma on jednak prawo do zaskarżenia postanowienia sądu.

CMWP SDP monitorowało proces na prośbę dziennikarza, wystosowało także do sądu stanowisko w sprawie: http://sdp.pl/informacje/11794,cmwp-sdp-w-sprawie-jaroslawa-jakimczyka,1443094640

Czytaj także: http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2015-11-13/sad-dziennikarze-moga-zadawac-pytania/

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik