29 października br. w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich już po raz szósty zostanie wręczona nagroda imienia wybitnego dziennikarza Jacka Maziarskiego, przyznawana za prace publicystyczno-eseistyczne z zakresu najnowszej historii Polski oraz publicystyki politycznej, wyróżniające się samodzielnością myśli oraz realnym wpływem na rzeczywistość. Charakter nagrody jest odbiciem samej biografii jej patrona – jego zaangażowania, obiektywizmu i nonkonformizmu. Nie ma innego sposobu na przeciwstawienie się triumfującemu złu jak osobisty przykład. Trzeba własnym zachowaniem świadczyć, że prawdziwych wartości nie da się zatupać, zakrzyczeć ani kupić za srebrniki.
Nie wolno bać się ośmieszenia, samotności, ostracyzmu towarzyskiego - pisał na krótko przed śmiercią Jacek Maziarski
Nominowani to ludzie wyróżniający się niezależnością i nietuzinkowością, zarówno myśli jak i postawy:
PAWEŁ BOBOŁOWICZ – dziennikarz, nominowany za korespondencje dla radia Wnet z Ukrainy. Polski reporter, który od samego początku przedstawiał skomplikowaną sytuację na Ukrainie i relacjonował przebieg konfliktu ukraińsko-rosyjskiego stawiając odważne tezy i zwracając uwagę na fakty przemilczane przez media głównego nurtu.
PRZEMYSŁAW DAKOWICZ – poeta, doktor nauk humanistycznych, historyk literatury, nominowany do nagrody za Przeklęte continuum. Notatnik smoleński, Kraków 2014, Obcowanie. Manifesty i eseje, Warszawa 2014 i tom poezji, Boże klauny, Sopot 2014, w których autor podejmuje najważniejsze – i zarazem najtrudniejsze– kwestie związane z polską kulturą, historią i obyczajowością. Dominujące w dwóch pierwszych książkach tematy katastrofy smoleńskiej oraz Łączki – miejsca pochowania Żołnierzy Niezłomnych, przechodzą w jego najnowszej książce w stronę rozważań egzystencjalnych, u źródeł których odnajdujemy najwybitniejszych filozofów i poetów przełomu XIX i XX wieku.
JAN KOMASA – reżyser, nominowany za film Powstanie Warszawskie, oparty na dokumentalnych zdjęciach. To „kadry okupione krwią ludzi” – jak mówił o nich reżyser – na których utrwalone są prawdziwe obrazy Powstania. Patos miesza się w nich z humorem, bohaterstwo ze strachem, odwaga ze śmiercią. Porażające obrazy płonącego miasta nie tylko wytrącają ze stanu obojętności, ale przede wszystkim przypominają nam o nieznanych bohaterach - całej rzeszy bezimiennych mieszkańców Warszawy. „To nasz Całun Turyński” – powiedział o filmie Jana Komasy Krzysztof Kłopotowski.
DARIUSZ MALEO MALEJONEK – polski kompozytor, wokalista, twórca projektu Panny Wyklęte. Nagrane we współpracy z czołowymi polskimi wokalistkami płyty „Panny Wyklęte” oraz „Panny Wygnane” proponują nie tylko nieszablonowy model edukacji patriotycznej, bliższej młodemu pokoleniu, ale przede wszystkim przez muzykę i tekst starają się przybliżać odbiorcom najnowszą i najtrudniejszą historię współczesną.
FILIP MUSIAŁ – doktor habilitowany, historyk, politolog, zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Historycznych WiN-u”, pracownik IPN, specjalizuje się przede wszystkim w historii PRL, a zwłaszcza w tematyce służb bezpieczeństwa PRL oraz represji wobec Kościoła po II wojnie światowej. Bezkompromisowy w osądach redaktor popularnonaukowej serii Z archiwów bezpieki – nieznane karty PRL, z której wyróżniony został tom Wojna się nie skończyła, (Kraków 2014). Rok 1945 oznaczał dla Europy Zachodniej koniec II wojny światowej; dla polskich żołnierzy podziemia był jednak początkiem na nowo podjętej walki o niepodległość kraju.
TADEUSZ PŁUŻAŃSKI zwany „łowcą ubeków” – dziennikarz, historyk i publicysta, prezes Fundacji „Łączka” walczącej o godny pochówek polskich bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych, niezmiennie zmaga się z niewygodną prawdą historyczną. Książki, w których opisuje swoje spotkania z komunistycznymi oprawcami (Bestie: mordercy Polaków, Warszawa 2012; Bestie 2, Warszawa 2013; Lista oprawców, Warszawa 2014; Oprawcy-zbrodnie bez kary, Warszawa 2014; Moje spotkania z bestiami, Warszawa 2014) świadczą o zaangażowaniu autora w proces przebudowy narracji historycznej, w której kaci nigdy nie zostali rozliczeni, a co więcej – nadal traktowani są w sposób uprzywilejowany.
MACIEJ ŚWIRSKI – założyciel Reduty Dobrego Imienia, fundacji mającej na celu prostowanie fałszywych oraz szkodliwych informacji na temat historii Polski, zwłaszcza II wojny światowej, stosunków polsko-żydowskich oraz obozów koncentracyjnych. Reduta jest autorem zawiadomienia skierowanego do szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie oszczerstw przeciwko Polakom zawartym w artykule Tomasza Grossa, który ukazał się na łamach niemieckiego „Die Welt”.
Laureatami nagrody im. Jacka Maziarskiego zostali do tej pory: Paweł Zyzak (2010), Michał i Jacek Karnowscy (2011), Ewa Stankiewicz (2012), Sławomir Cenckiewicz (2013), Krzysztof Skowroński (2014).