Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Stanowisko CMWP - 24.09.2015
2015-09-24

STANOWISKO
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP
w sprawie red. Jarosława Jakimczyka oskarżonego z art. 212 § 1 k.k. oraz 216 § 1 k.k.

 

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża zaniepokojenie prywatnym aktem oskarżenia z art. 212 § 1 k.k. oraz 216 § 1 k.k., wniesionym przeciwko red. Jarosławowi Jakimczykowi z oskarżenia Qumak S.A. w Warszawie, a także następującymi okolicznościami wzniesienia wspomnianego aktu oskarżenia:

Jarosław Jakimczyk pełni funkcję redaktora naczelnego portalu internetowego KompromatRP.pl. W/w nie opublikował materiału prasowego, a jedynie zwrócił się o informacje dotyczące działalności Qumak S.A. do podmiotu świadczącego na rzecz Qumak S.A. usługi w zakresie obsługi prasowej i investor relations (co wynika z informacji zawartych na stronie internetowej w/w Spółki). Samo zwrócenie się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania spowodowało wniesienie przez pełnomocnika Qumak S.A. do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy aktu oskarżenia przeciwko Jarosławowi Jakimczykowi, zawierającego zarzuty zniesławienia i zniewagi.

W związku z zaistniałą sytuacją CMWP SDP pragnie przypomnieć, że w Polsce obowiązują krajowe i międzynarodowe uregulowania prawne, gwarantujące podstawowe prawa i swobody. Do tych podstawowych swobód należy m.in. wolność słowa i prasy,  uznawana za istotny element praw człowieka, a wynikająca m.in. z norm prawnych zawartych w art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz art. 14 i art. 54 ust. 1 Konstytucji RP.  Bez wolności słowa i prasy nie może istnieć społeczeństwo obywatelskie. 

Powyższych norm i standardów obowiązane są przestrzegać wszystkie podmioty - zarówno powstałe na podstawie prawa publicznego, jak i prywatnego. Sytuacja, w której zadanie pytań przez dziennikarza powoduje wniesienie przeciwko niemu aktu oskarżenia, jest kuriozalna. Jest ona nie do pogodzenia z zasadą wolności słowa i prasy oraz stanowi nowy, negatywny precedens w skali kraju.  Nie można jej w żaden sposób zaaprobować, gdyż oznaczałoby to w praktyce pominięcie dorobku orzecznictwa krajowego i strasburskiego oraz zgodę na wprowadzenie - w sposób zawoalowany – swego rodzaju cenzury prewencyjnej.

CMWP SDP stoi na stanowisku, że opisana wyżej praktyka godzi w publiczną debatę oraz przyczynia się do ograniczania wolności słowa w Polsce.

  

Wiktor Świetlik 

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

  

Michał Ł. Jaszewski 

Doradca prawny Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik