Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary
2010-02-24

Komitet Społeczny "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary"
ul. Grunwaldzka 19
60-782 Poznań
komitet@jarek.sledczy.pl
 
 
 
 
 
Apel do p. Krzysztofa Kwiatkowskiego,
ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego
 
 
 
W tym roku minie 18 lat, odkąd w drodze z domu do redakcji „Gazety Poznańskiej” zaginął Jarosław Ziętara. Był pierwszym dziennikarzem w demokratycznej Polsce, który stracił życie
w związku z wykonywanym zawodem. I jedynym, którego losu do tej pory nie wyjaśniono.
 
Śledztwo w sprawie uprowadzenia J. Ziętary wszczęto dopiero po roku od jego zniknięcia. Umarzano je dwukrotnie, po raz ostatni w 1999 roku – uznając, że dziennikarza zamordowano
na zlecenie, ale nie można odnaleźć jego zwłok. W sprawie doszło na przestrzeni lat do wielu zaniedbań i nieprawidłowości w działaniach organów ścigania.
 
W odpowiedzi na list otwarty poznańskich dziennikarzy z 2008 roku dwaj Pańscy poprzednicy kolejno deklarowali podjęcie działań zmierzające do wyjaśnienia zabójstwa Jarosława Ziętary. Także spotkanie z przedstawicielem ministra oraz korespondencja i rozmowy telefoniczne wskazywały na to, że sprawę potraktowano poważnie. Teraz odnosimy wrażenie, że optymizm ten był przedwczesny.
 
Działania organów ścigania były przez lata zorientowane głównie na podważanie okoliczności związanych z zaginięciem redaktora przedstawianych w mediach, a nie na faktyczne szukanie sprawców i zleceniodawców zabójstwa. Niestety, ostatnie kilkanaście miesięcy nie daje podstaw do uznania, że sprawę rzeczywiście potraktowano poważniej. Opieszałość w uzyskiwaniu przez poznańską prokuraturę raportu z analizy sprawy Ziętary przygotowanego przez Biuro Wywiadu Kryminalnego KGP, odwlekanie decyzji o podjęciu śledztwa (mimo uzasadnionych do tego przesłanek wynikających ze wspomnianego raportu) oraz lekceważące traktowanie osób zabiegających o ustalenie losu Jarosława Ziętary budzą nasz niepokój, że prawdopodobnie ostatnia szansa wyjaśnienia zbrodni zostanie zaprzepaszczona.
 
W nawiązaniu do deklaracji poprzednich ministrów sprawiedliwości, jako Komitet Społeczny "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary" prosimy Pana o spowodowanie przekazania sprawy zabójstwa dziennikarza do prokuratury spoza Wielkopolski nie obciążonej porażkami dotychczasowego śledztwa.
aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik