Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Warsztaty SDP
2015-09-16

Trwa wizyta studyjna dziennikarzy ukraińskich w Warszawie. Sześciu uczestników projektu „Szkoła dziennikarstwa interwencyjnego i śledczego - wizyta studyjna i stypendia dla dziennikarzy ukraińskich” spotyka się od poniedziałku z polskimi dziennikarzami.

Wojciech Surmacz – redaktor naczelny „Gazety Bankowej”, długoletni dziennikarz śledczy,  autor m.in. głośnego tekstu „Kadisz za milion dolarów” o nieprawidłowościach w restytucji mienia żydowskiego, przedstawił dziennikarzom ukraińskim aktualną kondycję ekonomicznego dziennikarstwa śledczego w Polsce, omówił trudności, na które natrafia dziennikarz śledczy zajmujący się tematyką ekonomiczną, a także przyszłość dziennikarstwa ekonomicznego.

O ciemnych kartach w polskiej historii najnowszej mówił Tadeusz M. Płużański – autor m.in. książki „Bestie” zawierającej zapis reporterskiego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy stalinowskich. Opowiedział o swoich spotkaniach z „bestiami” – czyli o zdobywaniu informacji bezpośrednio od oprawców. Porównał rozliczanie funkcjonariuszy stalinowskich i hitlerowskich.

Uczestnicy projektu wzięli również udział w warsztatach „Etyka dziennikarska - standardy etyczne w pracy dziennikarza” prowadzonych przez Wiktora Świetlika – dyrektora Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Pracując metodą case study – zmierzyli się z sytuacjami bez dobrego rozwiązania i próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie czy obiektywizm i rzetelność to na pewno zawsze to samo. Mówili o przyszłości dziennikarstwa, poznawali słowa klucze i pojęcia nadużywane dla oceny materiałów dziennikarskich. Omawiając najgłośniejsze dylematy przed jakimi stawali polscy dziennikarze musieli zastanowić się co sami zrobiliby w podobnej sytuacji.

Realizowany przez SDP projekt „Szkoła dziennikarstwa interwencyjnego i śledczego - wizyta studyjna i stypendia dla dziennikarzy ukraińskich" jest finansowany w ramach Programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności "Przemiany w Regionie" - RITA przez Fundację „Edukacja dla Demokracji”.

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik