Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Zakaz publikacji
2015-08-03

Sąd Okręgowy w Warszawie na niejawnym posiedzeniu 22 lipca postanowił wobec Tygodnika „Do Rzeczy” o zakazie publikacji dotyczących nagranej rozmowy Aleksander Kwaśniewski – Ryszard Kalisz. Oprócz zakazu publikacji jakichkolwiek informacji na ten temat sąd nakazał także gazecie zdjęcie lub zablokowanie dostępu do nagrania fragmentu tej rozmowy, umieszczonej na stronie internetowej tygodnika oraz w serwisie YouTube.   

Komentarza w tej sprawie udzielił „Do Rzeczy” dyrektor CMWP SDP Wiktor Świetlik:

Tego rodzaju postanowienia powinny być wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ta, z którą mamy do czynienia, moim zdaniem do takich nie należy. Trzeba pamiętać, że to decyzja sądu, a nie wyrok. Sąd podejmuje ją jeszcze przed zbadaniem całości sprawy. A rodzi ona poważne skutki, bo faktycznie działa jak cenzura prewencyjna. Jest to decyzja kontrowersyjna, tym bardziej, że przecież mamy do czynienia z osobami publicznymi rozmawiającymi o sprawach ważnych z perspektywy interesu publicznego. To istotne, co prywatnie mówią politycy o sprawach, na których temat wypowiadają się też publicznie. Ważne jest to choćby dla oceny ich wiarygodności. A więc z dużą dozą prawdopodobieństwa Redakcja „Do Rzeczy” działała w interesie publicznym, który powinien być ważniejszy niż prawo do prywatności panów Kwaśniewskiego i Kalisza. Sąd, jak widać, zdecydowanie uznał to drugie za nadrzędne. Może to niestety być złą prognozą bezstronności rozstrzygnięcia w całej sprawie.  

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik