Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
List ostwarty CMWP SDP
2015-06-23

Sz. P. Łukasz Kasza
Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój

 

 

 

Szanowny Panie,

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża zaniepokojenie wydarzeniami do jakich miało dojść na posiedzeniu Komisji Sportu i Kultury Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój w dniu 12 maja 2015 r. Wedle przekazanych nam informacji, członkowie komisji zażądali od miejscowego dziennikarza Grzegorza Kosińskiego publicznych wyjaśnień w związku z jego publikacją, zamieszczoną na portalu Jas.info.pl, którego jest redaktorem naczelnym.

Zdaniem CMWP SDP zmuszanie dziennikarza do publicznego tłumaczenia się ze swoich ocen rzeczywistości oraz instruowanie w jaki sposób powinienem pisać artykuły jest niedopuszczalnym naciskiem. W demokratycznym państwie prawa o słuszności wyrażonych opinii oraz granicach wolności słowa decydują niezawisłe sądy, a nie politycy.

W naszej ocenie, w tym przypadku może istnieć podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 44.1 Prawa prasowego w postaci utrudniania lub tłumienia krytyki prasowej. W związku z powyższym zwracamy się o wyjaśnienie sytuacji.

 

Z poważaniem,

 

Wiktor Świetlik

 

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

 

Michał Jaszewski

 

Doradca prawny Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik