Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa
2015-06-17

„Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa” - Krzysztof M. Kaźmierczak, Piotr Talaga

Pierwsza książka na temat głośnego, zagadkowego porwania i zabójstwa polskiego dziennikarza śledczego.

Książkę rekomendują Piotr Pytlakowski (tygodnik „Polityka”), Bogdan Rymanowski (TVN), Krzysztof Ziemiec (TVP)

Autorzy książki, Krzysztof M. Kaźmierczak i Piotr Talaga w 2012 roku otrzymali honorowe wyróżnienie "Watergate" Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za publikacje o sprawie Jarosława Ziętary.

„Sprawa Jarosława Ziętary to gigantyczny wyrzut sumienia polskiego wymiaru sprawiedliwości, który przez tyle lat nie potrafił ukarać sprawców szokującej zbrodni. Książka Krzysztofa M. Kaźmierczaka i Piotra Talagi to zapis nieznanych faktów i okoliczności śledztwa, ale także hołd dla odważnego dziennikarza, który za dążenie do prawdy zapłacił cenę najwyższą”.

Bogdan Rymanowski, TVN

"Porażająca opowieść o szukaniu prawdy i ponaddwudziestoletniej próbie demaskowania kłamstwa. Ta historia pokazuje też, jak wysoką cenę płaci się za uczciwość i rzetelność zawodową".

Krzysztof Ziemiec, TVP

„Nie da się zrozumieć sprawy Jarka Ziętary bez przeczytania tej książki. To dramatyczna opowieść o życiu i śmierci dziennikarza, który upominał się o innych, ale nikt w porę nie upomniał się o niego. Dlatego autorzy oskarżają służby specjalne, policję i prokuraturę o błąd zaniechania, brak kompetencji i – co brzmi najpoważniej – złą wolę. Mają w garści mocne dowody”.

Piotr Pytlakowski, tygodnik „Polityka”

1 września 1992 roku Jarosław Ziętara po raz ostatni żegna się ze swoją dziewczyną i wychodzi z mieszkania w Poznaniu. Dziennikarz tropiący afery gospodarcze zostaje porwany w drodze do pracy. Do tej pory nie odnaleziono jego ciała, a śledztwo dwukrotnie umarzano. Koledzy Ziętary nie poddali się jednak i po latach doprowadzili do wznowienia postępowania.

"Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa" przedstawia nieznane fakty dotyczące destrukcyjnego, przestępczego wpływu tajnych służb na wyjaśnianie zbrodni. Pokazuje bulwersujące tajniki wcześniejszych nieudanych śledztw i kulisy podjętego w 2011 roku postępowania prokuratorskiego.

Mówi o zacieraniu śladów i zagadkowych zgonach podejrzanych. Dowodzi, że polskie państwo poniosło klęskę, wykazując swoją bezsilność wobec sprawców i zleceniodawców zbrodni uderzającej w podstawy demokracji. Obarcza państwo współodpowiedzialnością za tę zbrodnię.

O SPRAWI ZIĘTARY KRÓTKO:

24-letni Jarosław Ziętara, dziennikarz „Gazety Poznańskiej” został uprowadzony i zabity w 1992 roku. Pierwsze śledztwo wszczęto w Poznaniu dopiero po roku, ale umorzono je uznając, że nie doszło do przestępstwa. Drugie wszczęto w 1998 roku, ale umorzono ze względu nie znaleziono zwłok Ziętary. Dzięki wieloletnim staraniom dziennikarzy (w tym autorów książki) śledztwo wznowiono w 2011 roku i przeniesiono do Krakowa. Jesienią 2014 roku tamtejsza prokuratur postawiła byłemu najbogatszemu Polakowi, Aleksandorowi G. zarzut zlecenie zabójstwa Ziętary, a dwóm byłym ochroniarzom holdingu Elektromis (Dariuszowi L.  ps. „Lala” i Mirosławowi R,. ps. „Ryba”) – zarzuty udziału w porwaniu dziennikarza. Śledztwa ma się zakończyć do końca czerwca 2015 roku.

 

Książka niedługo dostępna w księgarniach

"Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa"

autorzy: Krzysztof M. Kaźmierczak, Piotr Talaga

Wydawnictwo Zysk i s-ka

stron: 416

format: 145 x 200 mm

ISBN 978-83-7785-699-4


aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik