Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Konferencja CMWP SDP - 02.06.2015
2015-06-08

„Europejskie Igrzyska prezentem dla jednego z najgorszych reżimów w Europie” - takie wnioski płynęły z konferencji zorganizowanej 2 czerwca br. przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Polską Zieloną Sieć i Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Głównym tematem dyskusji były rozpoczynające się 12 czerwca br. I Igrzyska Europejskie w Azerbejdżanie. Jak mówili uczestnicy spotkania, wydarzeniu temu towarzyszy wiele kontrowersji związanych z kwestią łamania w tym kraju praw człowieka.  W Azerbejdżanie od 1993 r., kiedy władzę przejęła rodzina Alijewów, nie odbyły się ani jedne wolne i transparentne wybory. Nie funkcjonują wolne media, a w więzieniach siedzi wielu więźniów politycznych. Nie dość tego, w związku z organizacją Igrzysk dodatkowo doszło do masowych przymusowych przesiedleń ludności, często odbywających się w brutalnych okolicznościach.

Wśród panelistów biorących udział w dyskusji znaleźli się: Dominika Bychawska-Siniarska, szefowa „Obserwatorium wolności mediów w Polsce” HFPC, Aleksandra Antonowicz-Cyglicka z Polskiej Zielonej Sieci oraz Pavel Usov, przewodniczący zarządu Białoruskiego Centrum Badań Europejskich. Omawiali oni sytuację w Azerbejdżanie podając przykłady konkretnych osób prześladowanych przez reżim Alijewów. Pavel Usov dokonał także porównania sytuacji w Azerbejdżanie pod kątem sytuacji politycznej w innych republikach postsowieckich. Moderatorem dyskusji był dyrektor CMWP SDP Wiktor Świetlik.

W związku z wydarzeniami w Azerbejdżanie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wystosowało list do Prezydenta Ilhama Alijewa, w którym wyraża zaniepokojenie faktem, iż siedmiu azerskich dziennikarzy przebywa obecnie w więzieniach, oczekując na proces bądź skazanych na podstawie oskarżeń o rzekome chuligaństwo lub szpiegostwo. W liście tym SDP zwraca się do Prezydenta Republiki Azerbejdżanu z prośbą o podjęcie działań na rzecz natychmiastowego uwolnienia więzionych dziennikarzy.

Inicjatorem akcji zmierzającej do uwolnienia przetrzymywanych w więzieniach dziennikarzy jest Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ), która zrzesza ponad 300  tysięcy dziennikarzy w Europie, a ponad 600 tysięcy na świecie. SDP jest członkiem Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy i przez wysłanie listu do Prezydenta Republiki Azerbejdżanu włącza się do akcji IFJ. Więcej: http://sdp.pl/informacje/11374,list-w-sprawie-uwolnienia-wiezionych-dziennikarzy-azerskich,1433169359

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik