Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Sprawa o brak autoryzacji - 22.04.2015 r.
2015-04-23

Sąd Okręgowy w Sieradzu uchylił wczoraj zaskarżony wyrok sądu I instancji, skazujący dziennikarkę Natalię Ptak na karę grzywny za brak autoryzacji wypowiedzi i zmienił go na korzyść oskarżonej. Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone.  Koszty procesowe poniesie Skarb Państwa.

Sąd I instancji 27 stycznia br. uznał Natalię Ptak za winną naruszenia art. 49 prawa prasowego w związku z art. 14 prawa prasowego. Chodzi o brak autoryzacji wywiadu z byłą wójt gminy Konopnica Mariolą Hernas (ukazał się 15 kwietnia 2014 r. w tygodniku „Kulisy Powiatu”), która występowała w procesie jako oskarżyciel posiłkowy. Dziennikarka została skazana na karę grzywny w wysokości w sumie 500 zł. Jej obrońca zaskarżył wyrok.  

Sąd okręgowy uznał wprawdzie, że literalnie mamy do czynienia z odmową autoryzacji, lecz stopień społecznej szkodliwości czynu jest znikomy. Zwrócił także uwagę na fakt, że odpowiedzi na pytania dziennikarki zostały odesłane drogą mailową i praktycznie w niezmienionej formie zamieszczone w gazecie. Ponadto oskarżycielka posiłkowa nie podnosiła w postępowaniu, że chciała dokonać jakichkolwiek zmian.

Wyrok jest prawomocny.

CMWP SDP monitorowało proces na prośbę dziennikarki. W dniu 15 kwietnia organizowaliśmy także konferencję poświęconą problemom z funkcjonowaniem prawa prasowego, gdzie jednym z gości była właśnie Natalia Ptak - http://www.freepress.org.pl/show_news.php?id=637

Na sali sądowej była również obecna przedstawicielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Fundacja złożyła także przed sądem opinię przyjaciela sądu w sprawie, sugerując m.in., aby Sąd Okręgowy rozważył skierowanie pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zgodności regulacji autoryzacji z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Sąd nie zdecydował się jednak na takie działanie.

Relacja także: http://www.obserwatorium.org/index.php?option=com_content&view=article&id=4724:sd-okrgowy-umorzy-postpowanie-w-sprawie-dziennikarki-oskaronej-o-brak-autoryzacji-wywiadu&catid=40:zkraju&Itemid=34

PW

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik