Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Dziennikarka skazana za brak autoryzacji
2015-01-29

Pomimo, iż Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu skrytykował obowiązujące w Polsce przepisy prawa prasowego nakładające obowiązek uzyskania autoryzacji oraz przewidujące sankcję karną za brak jego dopełnienia (sprawa Wizerkaniuk przeciwko Polsce, więcej - http://www.hfhr.pl/etpcz-polska-naruszyla-wolnosc-slowa-wyrok-ws-wizerkaniuk-p-polsce-dotyczacy-obowiazku-uzyskania-autoryzacji/), polski sąd po raz kolejny skazał dziennikarza za brak autoryzacji.

Sąd Rejonowy w Sieradzu 27 stycznia br. uznał dziennikarkę Natalię Ptak za winną naruszenia art. 49 prawa prasowego w związku z art. 14 prawa prasowego. Chodzi o brak autoryzacji wywiadu z byłą wójt gminy Konopnica Mariolą Hernas (odpowiedzi na pytania zostały przesłane drogą mailową i opublikowane w zasadzie bez wprowadzania zmian), która występowała w procesie jako oskarżyciel posiłkowy. Dziennikarka została skazana na karę grzywny w wysokości w sumie 500 zł, mimo, że prokurator domagał się warunkowego umorzenia postępowania.

Sąd w uzasadnieniu wskazał, że Trybunał Konstytucyjny uznał regulacje dotyczące autoryzacji za zgodne z Konstytucją. Dla sądu nie miało także znaczenia, że dziennikarka działała pod presją czasu.

Wyrok nie jest prawomocny. CMWP SDP monitoruje proces na prośbę dziennikarki. 

PW

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik