Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Apel SDP i CMWP do ludzi mediów
2009-12-17

 
 
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
 
W imieniu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP apelujemy o nierozstrzyganie sporów dziennikarskich na salach sądowych i zaprzestanie wzajemnych brutalnych ataków.
Polemika jest wpisana w dziennikarski warsztat i jako taka stanowi wartość, nawet, jeśli czasem przybiera ostrzejsze formy lub artykułowana jest ad personam.
Problem zaczyna się wtedy, kiedy ową polemikę przenosi się do sądów.
Kolejną sprawą są ataki na dziennikarzy reprezentujących media konkurencyjne pod względem biznesowym czy ideologicznym. Zwykła polemika zamienia się wtedy w nagonkę na kolegów po fachu, oskarżanie ich o niezgodne z etyką dziennikarską praktyki, wysuwanie zarzutów opartych tylko na spekulacji czy informacjach „anonimowych” .
Dlatego namawiamy ojca Tadeusza Rydzyka do odstąpienia od dalszych pogardliwych wypowiedzi o pracownikach TVN albo mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Zachęcamy „Gazetę Wyborczą” do bardziej obiektywnego spojrzenia na dorobek i pracę dziennikarza TVP - Jacka Karnowskiego, czy odstąpienia od trwających już kilka lat procesów z „Tygodnikiem Solidarność” czy „Gazetą Polską”. Dlatego zachęcamy też niektórych dziennikarzy prasy konserwatywnej o zaprzestanie pogardliwego wypowiadania się na temat ich kolegów z „Gazety Wyborczej”. I w końcu, dlatego też prosimy dziennikarzy prasy „kolorowej” o zaprzestanie ataków na swoich kolegów, a tych ostatnich o nie obrażanie dziennikarzy prasy „kolorowej” i odcinanie się od nich jako „niedziennikarzy”. To oczywiście tylko kilka przykładów.
Te bezpardonowe wzajemne ataki, które nie mają nic wspólnego z wymianą poglądów czy zwykłą polemiką, ostatecznie obrócą się także przeciwko ich autorom. Dziś słabe i podzielone środowisko dziennikarskie zmaga się w stopniu większym niż inne grupy zawodowe ze skutkami kryzysu ekonomicznego. Kilka miesięcy temu dwa dzienniki ogólnopolskie połączono w jeden tytuł, właśnie znika z rynku kolejny.
Do tego dochodzi z reguły niekorzystna dla dziennikarzy interpretacja przepisów prawa prasowego przez sądy, funkcjonowanie w kodeksie karnym feralnego paragrafu 212, pozwalającego skazywać dziennikarzy na karę więzienia, niezrozumienie przez dużą część świata polityki zasady wolności mediów i wymierzona w dziennikarzy aktywność służb specjalnych. Ta sytuacja nie sprzyja ani wolności słowa, ani nie rokuje najlepszych perspektyw zawodowych dla dużej części dziennikarzy.
Podzieleni będziemy jeszcze słabsi i bardziej podatni na ataki.
 
 
Z poważaniem,
 
Krystyna Mokrosińska, Prezes SDP
 
Wiktor Świetlik, Dyrektor CMWP
 
aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik