Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Stanowisko CMWP - 08.12.2014
2014-12-08

STANOWISKO

 

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża zaniepokojenie faktem nie udzielenia przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w dniu 02 grudnia br. zgody dla mediów na bezpośrednie relacjonowanie, rejestrowanie oraz transmitowanie przebiegu procesu w sprawie zatrzymania dziennikarzy relacjonujących protest w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej.

Formalnie, sąd uprawniony jest do podjęcia decyzji o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu dziennikarzy na posiedzenie. Jednakże w sprawach będących przedmiotem szczególnego zainteresowania opinii publicznej, tego rodzaju decyzja musi budzić wątpliwości. Przepisy regulujące kwestię obecności przedstawicieli mediów podczas sprawy służą bowiem właśnie temu, aby obywatele mogli realizować konstytucyjne prawo do informacji, szczególnie w sprawach doniosłych dla państwa i społeczeństwa. Tymczasem przypadki odmowy dostępu dla prasy są coraz częstsze, co trudno usprawiedliwić zważywszy, że to właśnie jawność postępowań i udział prasy mają stanowić gwarant przestrzegania reguł demokratycznego państwa prawnego.

 

Wiktor Świetlik

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

 

Apl. adw. Michał Ł. Jaszewski

 Doradca prawny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

 

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik