Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Proces E. Gęsiny-Torresa
2014-09-12

                               Warszawa, 12.09.2014 r.

 

STANOWISKO

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraża zaniepokojenie ukaraniem karą grzywny w wysokości  2 tys. zł reportera TVP Endy’ego Gęsiny-Torresa, autora materiału dla programu TVP „Po Prostu”. Wyrok jest  skutkiem prowokacji dziennikarskiej przeprowadzonej przez red. Gęsinę –Torresa, której efektem było obnażenie warunków panujących w polskich ośrodkach dla uchodźców, a która polegała na nielegalnym dostaniu się do jednego z takich ośrodków.

Zwracamy uwagę, że redaktor Gęsina-Torres działał w dobrze pojętym interesie społecznym, jego prowokacja dotykała sprawy niezwykle ważnej i miała swój realny efekt w postaci ukazania opinii publicznej problemu oraz wywołania debaty na ten temat. Wysoce niepokojące jest, że w wyżej wymienionej sprawie prokuratura domagała się bardzo wysokiej kary pół roku więzienia w zawieszeniu.

Nie zmienia to faktu, że samo uznanie red. Gęsiny-Torresa za winnego w tej sprawie budzi niepokój, co do kondycji wolności słowa w naszym kraju.   

 

Z poważaniem

Wiktor Świetlik

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

 

mec. Artur Wdowczyk

Doradca Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP    

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik