Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Konferencja CMWP SDP: Korespondent - zawód wymierający. Skutki cywilizacyjne tego zjawiska. 06.05.14
2014-05-07

Korespondent to nie zawód na wymarciu, ale ewoluujący - takimi słowami, wypowiedzianymi przez wieloletniego korespondenta polskiego w Berlinie red. Piotra Cywińskiego, można by podsumować konferencję CMWP, która odbyła się wczoraj w siedzibie SDP w ramach cyklu "Maj na Foksal". Cywiński podkreślał, że polityka zagraniczna zajmuje coraz mniej miejsca w polskich mediach, co ma także związek z degradacją zawodu dziennikarza i coraz niższym poziomem wiedzy polskiego społeczeństwa. Jako przykład podał fakt relacjonowania w polskich mediach podpisania przez ówczesnego wicepremiera Waldemara Pawlaka umowy gazowej z Rosją. Jego zdaniem w Niemczech polityk po parafowaniu tak niekorzystnej umowy straciłby stanowisko na skutek krytyki medialnej. Na pogarszającą się jakość informacji z zagranicy zwróciła także uwagę red. Elżbieta Królikowska-Avis, wieloletnia korespondent z Wielkiej Brytanii. Podkreśliła fakt otrzymywania przez korespondentów coraz niższych wynagrodzeń, zmianę charakteru ich pracy (coraz rzadziej etat, częściej rola freelancera) oraz występowania w ich roli publicystów krajowych. Tymczasem jej zdaniem, tylko osoba, która wiele lat przebywa w danym kraju może dostarczyć cennych, rzetelnych informacji. Bardziej pozytywnie nastawiony do problemu był Jakub Biernat, lecz także on podkreślał doniosłość roli korespondentów, zwłaszcza podczas konfliktów. Opisując warunki pracy dziennikarzy zagranicznych w krajach byłego ZSRR (zwłaszcza w Rosji i na Białorusi) zwrócił uwagę na to, iż muszą oni bardzo uważać na to co piszą, liczyć się z cenzurą. Z kolei prowadzący dyskusję dr Marek Palczewski opowiedział, jak wygląda sytuacja korespondentów amerykańskich. Porównał także liczbę korespondentów polskich i zagranicznych mediów. Nie wypadło ono korzystnie dla tych pierwszych (np. w Chinach jest tylko jeden polski korespondent). Zdaniem paneli stów główne przyczyny takiego stanu rzeczy to: coraz większa dostępność internetu, kryzys ekonomiczny czy zmniejszenie się zainteresowania telewidzów i czytelników problematyką zagraniczną. Skutkiem zmniejszenia roli korespondentów jest brak wiedzy z pierwszej ręki, zwłaszcza z obszarów poza Unią Europejską oraz tabloidyzacja rzeczywistości. Zdaniem red. Królikowskiej-Avis, aby poprawić sytuację potrzebna jest zmiana myślenia redakcji polskich mediów. Powinny one uświadomić sobie, że bez korespondentów ich media nie będą traktowane poważnie. Jak podsumowywał dr Marek Palczewski: Jak my będziemy pokazywać świat, tak świat będzie pokazywał nas.
aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik