Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Stanowisko Rady Konsultacyjnej CMWP w sprawie anonimatu w publikacjach
2009-06-18

 
 
Stanowisko
Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP
 
przyjęte na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2009 roku
w sprawie anonimatu w publikacjach
 
 
1.      Rada Konsultacyjna CMWP wyraża pogląd, iż gwarantowana Konstytucją RP wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (art. 54 ust. 1) wymaga dla jej pełnej nieskrępowanej realizacji prawa do publikacji, w każdej formie prasy jak i w innych środkach rozpowszechniania lub upubliczniania informacji, pod pseudonimem lub z zastrzeżeniem danych osobowych do wiadomości redakcji lub osoby odpowiedzialnej za rozpowszechnianie lub upublicznienie materiału prasowego lub innej publikacji.
 
2.      Wydawcy i nadawcy, dostarczający usługi internetowe, prowadzący strony www. (dostawca usług dostępu do internetu tzw. provider) lub inne formy służące udostępnianiu publicznemu informacji, powinni każdemu umożliwiać publikację wypowiedzi, w granicach możliwości technicznych, bez dyskryminacji, z zachowaniem swobody wyrażania poglądów niezależnie od jej formy, także pod pseudonimem. Odpowiedzialność tych podmiotów za informację, której możliwość upublicznienia zapewniono nie powinna dotyczyć wpisów komentarzy, forów dyskusyjnych i innych komunikacji bezpośrednich – on line.
 
 
aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik