Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Stanowisko Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP
2009-05-13

 
Stanowisko
Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP
 
Rada na posiedzeniu w dniu 6 maja 2009 roku przyjęła to stanowisko uznając, że dużo wymagając od dziennikarzy trzeba i dziennikarzom przyznać prawo do uznania ich statusu.
1.     Rada nie widzi konieczności ani potrzeb, dla których należałoby wprowadzać dla dziennikarzy korporacyjny system wolnego zawodu zaufania publicznego.
2.     Niezbędna jest jednak przynajmniej legalizacja odrębnego zawodu dziennikarza, z wyraźnym sprecyzowaniem jego przesłanek, o charakterze zawodu wolnego twórcy. Dziennikarz jest autorem materiałów prasowych (medialnych), które co do zasady są utworem niezależnie od środków wyrazu, form i technik rozpowszechniania.
3.     Dziennikarz jako twórca powinien mieć pełny swobodny wybór podstaw i trybu udostępniania prasie swoich materiałów do rozpowszechniania bez wpływu na status i warunki wykonania zawodu.
4.     Dziennikarz tak jak i inni twórcy na podobnych warunkach, powinien bez przeszkód czy dodatkowych kryteriów móc ubezpieczać się w zakresie socjalnym i zdrowotnym w drodze dobrowolnych ubezpieczeń społecznych.
aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik