Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Eugeniusz Grzeszczak vs Kurier Słupecki
2013-11-27

Sąd Okręgowy w Koninie uniewinnił dzisiaj Janusza Ansiona i Zbigniewa Walczaka od zarzutów pomówienia i zniesławienia Eugeniusza Grzeszczaka (art. 212 par. 2 kk i 216 par. 2 kk). Kosztami procesu obciążył oskarżyciela prywatnego, zasądzając opłatę 240 zł.

Dziennikarze „Kuriera Słupeckiego” zostali oskarżeni za publikacje dotyczące ślubu syna wicemarszałka oraz wykorzystania pieniędzy na kampanię wyborczą. Sąd I instancji skazał ich na kary grzywny w zawieszeniu. Oskarżeni wnieśli o apelację, którą sąd okręgowy dziś uznał. Wyrok jest prawomocny.

Zdaniem sądu osoba pełniąca tak wysokie stanowisko, jak Eugeniusz Grzeszczak, powinna godzić się na kontrolę dziennikarską i krytykę w ostrzejszym zakresie niż zwykli obywatele.

Sąd w całości podzielił także wywody zawarte w stanowisku Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zwrócił również uwagę na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w tym zakresie.

Do postępowania na etapie apelacji, w charakterze obrońcy pro bono, przystąpił mec. Artur Wdowczyk, doradca CMWP SDP, reprezentujący "Pogotowie Dziennikarskie".

Treść wyroku można znaleźć pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=Jo_2VjnM2nI

PW

 

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik