Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Proces Macieja Kuciela
2013-09-03

Dziś przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa zapadł wyrok w procesie dziennikarza TVN Uwaga Macieja Kuciela. Sąd uznał go winnym naruszenia art. 14 Prawa prasowego, czyli rozpowszechniania informacji utrwalonych za pomocą zapisów fonicznych bez zgody osoby udzielającej informacji i zasądził karę grzywny w wysokości 2 tys. zł, zgodnie z art. 49 Prawa prasowego. Dodatkowo dziennikarz został zobowiązany do uiszczenia 290 zł kosztów sądowych.

Zdaniem sądu dziennikarz naruszył art. 14 pp w trybie podstawowym, nagrał rozmowę, nie poinformował pokrzywdzonej, że jest ona nagrywana, a potem rozpowszechnił rozmowę w mediach.

Orzeczenie nie jest prawomocne. Obrona zapowiedziała złożenie wniosku o pisemne uzasadnienie, a następnie apelację.

Sprawa dotyczy wyemitowanej w programie TVN rozmowy telefonicznej, jaką przeprowadził Maciej Kuciel z Krystyną Sz., przewodnicząca wydziału karnego Sądu Okręgowego w Olsztynie. 

Proces monitoruje CMWP.

 

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik