Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
CMWP SDP na rozprawie
2013-06-13

Dziennikarka "Gazety Polskiej" Dorota Kania została zaocznie skazana w procesie jaki wytoczył jej Janusz Kaczmarek. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy skazał dziennikarkę nieprawomocnym wyrokiem na karę 1000 zł grzywny  i 2000 zł nawiązki oraz nakaz zwrotu kosztów -  (w sumie blisko 4500 zł). Sprawę karną wytoczył dziennikarce były minister  Janusz Kaczmarek po artykule na jego temat pt. "Śpioch" opublikowanym w 2007 r. w tygodniku Wprost.  

Kuriozum stanowi fakt, iż sprawa była po raz trzeci rozpatrywana przez sąd I instancji. Dziennikarka była wcześniej już dwukrotnie uniewinniana z zarzutów zniesławienia b. ministra, lecz sądy apelacyjne za każdym razem zwracały sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Sąd ogłaszając wyrok wyprosił publiczność z sali uzasadniając to częściową niejawnością procesu. W praktyce (ponieważ na ogłoszeniu wyroku nie było żadnej ze stron), sędzia odczytywała ustne motywy uzasadnienia wyroku jedynie w obecności protokolantki, do ścian i pustych ław na sali sądowej, co wyglądało fatalnie.

Rozprawę z ramienia CMWP SDP obserwował Filip Gołębiewski z fundacji Courtwatch.

Źródło: inf. własna, niezależna.pl;

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik