Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Nie tylko artykuł 212 - 14.05.2013
2013-05-15

Art. 212 k.k. jest dużym problemem dla środowiska dziennikarskiego, natomiast jest jeszcze wiele innych przepisów, które skutecznie utrudniają pracę dziennikarską i są zagrożeniem dla wolności słowa w Polsce – taki jest główny wniosek z debaty pt. „Nie tylko artykuł 212”, zorganizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP oraz Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej.

W siedzibie SDP na Foksal 3/5 wśród panelistów zjawili się Marek Palczewski – medioznawcza, członek Zarządu Głównego SDP oraz mec. Artur Wdowczyk – obrońca w sprawach dziennikarskich, doradca CMWP SDP.

Podczas dyskusji, którą prowadził Wiktor Świetlik, omawiano przepisy kodeksu karnego oraz prawa prasowego, które stanowią zagrożenie dla wolności słowa w Polsce. Zdaniem Marka Palczewskiego stosowanie tychże przepisów, jako broni wobec dziennikarzy, jest jedną z przyczyn kryzysu dziennikarstwa śledczego. Zobrazował to przykładem coraz mniejszej liczby prac przesyłanych na konkurs SDP Watergate.  Według niego, gdyby dziennikarze stosowali się do wszystkich regulacji prawnych tego rodzaju, dziennikarstwo śledcze nie miałoby racji bytu. Wiąże się to m.in. z kwestią legalności prowokacji dziennikarskiej.

Szczególnie dokładnie omówiono przypadek dziennikarza TVN Macieja Kuciela, któremu grozi kara ograniczenia wolności za złamanie art. 14 prawa prasowego, czyli za rozpowszechnianie informacji utrwalonych za pomocą zapisów fonicznych bez zgody osoby udzielającej informacji.  

Mec. Wdowczyk wskazywał na przypadki spraw, w których dla utrudnienia pracy dziennikarzy, organy, zwłaszcza państwowe, stosowały najróżniejsze, nawet „egzotyczne” przepisy, np. dotyczące naruszenia miru domowego. Jego zdaniem polskie sądy postępują tak, jakby nie zauważały, że  zasada wolności słowa jest podstawową zasadą państwa demokratycznego. Sędziowie bardzo często traktują dziennikarzy jak swoich wrogów.

 

PW

 

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik