Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Oświadczenie CMWP SDP
2012-12-19

                                                              Warszawa, 19.12.2012 r.

OŚWIADCZENIE

 

CMWP  SDP wyraża zaniepokojenie sposobem procedowania przez sądy w procesach cywilnych, wytaczanych zarówno osobom prywatnym, czy prawnym, ze względu na wyrażanie przez nie opinii na łamach prasy, poprzez media bądź w inny, publiczny sposób.

Ze szczególnym zaniepokojeniem obserwujemy toczący się od siedmiu lat proces wytoczony przez Adama Michnika Jerzemu Targalskiemu właśnie za sformułowania publicystyczne, wyrażane na łamach prasy. Tyle lat trwająca sprawa sądowa jest obciążeniem dla skarbu państwa i swoistą represją dla pozwanego, już choćby ze względu na samą jej długotrwałość. Naszym zdaniem tego rodzaju sprawy w ogóle nie powinny podlegać postępowaniu sądowemu. Spory publicystyczne powinny być rozwiązywane na łamach prasy.

Z niepokojem przyjmujemy także werdykt Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie wytoczonej przez Przemysława Orcholskiego Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich za przyznanie mu w roku 2003 antynagrody dziennikarskiej „Hiena Roku”`. Przyznawanie tego rodzaju antynagród jest dopuszczalną formą wyrażania opinii i jako taka powinna również podlegać krytyce medialnej, publicystycznej, ale nie rozstrzygnięciom sądowym.

 

Zwracamy uwagę, że fakt, iż tego rodzaju postępowania toczą się w Polsce bardzo długo i kończą wyrokami naruszającymi wolność słowa, budzi też sprzeciw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

 

Wiktor Świetlik,

 

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

 

Mec. Artur Wdowczyk

 

Doradca Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

 

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik