Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Co wolno wydawcy, a co redakcji, na przykładzie Rzeczpospolitej.
2012-12-06

Wczoraj w Domu Dziennikarza odbyła się dyskusja organizowana przez CMWP SDP oraz Fundację Nowe Media, poświęcona relacjom na linii wydawca - redakcja, na przykładzie "Rzeczpospolitej". Wśród panelistów znaleźli się byli redaktorzy naczelni dziennika - Piotr Aleksandrowicz, Paweł Lisicki i Tomasz Wróblewski. Moderatorem dyskusji był prezes Fundacji Nowe Media Robert Bogdański. 

Zdaniem Pawła Lisickiego tylko własność lub współwłasność tytułu daje pełną niezależność dziennikarzom. Z tak pesymistyczną diagnozą nie zgodził się Tomasz Wróblewski, którego zdaniem aż tak głębokie zabezpieczenia nie są jednak konieczne. Wystarczy, gdy właściciel będzie się kierował logiką biznesową. Z kolei Piotr Aleksandrowicz największy problem dla niezależności redkacji widzi gdzie indziej - m.in. w zależności mediów od reklamodawców.

Oprócz byłych redaktorów "Rz" na sali znalazło się wielu byłych i obecnych pracowników dziennika. Głos w dyskusji zabrał także Wiktor Świetlik, który wskazał na to, że afera związana ze zwolnieniami w "Rz" i "Uważam Rze" zwróciła uwagę na bardzo istotny problem, a mianowicie brak solidarności zawodowej, a wręcz akceptację dziennikarzy innych tytułów dla działań podjętych przez Grzegorza Hajdarowicza.

Debatę można obajrzeć na stronach Fundacji Nowe Media: http://fundacjanowemedia.org/pl/aktualnosci/226-dziennikarz-zombie-czy-wydawca-ubezwasnowolniony-kilka-uwag-na-marginesie-dyskusji-byych-redaktorow-naczelnych-rzeczpospolitej-w-sdp

Relacja także na SDP.pl - http://www.sdp.pl/co-wolno-wydawcy-panel-na-foksal-cmwp-sdp

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik