Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
CMWP SDP apeluje w sprawie art. 212 Kodeksu karnego.
2012-05-30

 

                                                              Pan

                                     Bronisław Komorowski

                                     Prezydent RP

 

Szanowny Panie Prezydencie,

 

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zwraca się do Pana z apelem o niezwłoczne ułaskawienie Jerzego Jachowicza, skazanego w procesie karnym o zniesławienie z art. 212 Kodeksu karnego. Przypominamy zarazem, że niemal rok temu ułaskawienie rekomendował Panu Prezydentowi Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Zarazem zwracamy uwagę Pana Prezydenta, że przypadek Jerzego Jachowicza został opisany przez najnowszy raport Departamentu Stanu USA poświęcony przestrzeganiu praw człowieka na świecie.

 

Z poważaniem

Wiktor Świetlik

 

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

 

 

 

                                     Pan

                                     Donald Tusk 

                                     Premier RP

         Szanowny Panie Premierze,

Po raz kolejny apelujemy o niezwłoczne doprowadzenie do jak najszybszego usunięcia z Kodeksu karnego artykułu 212, pozwalającego karać za zniesławienie i prowadzącego do ograniczania wolności słowa w Polsce. Jego szkodliwość  odnotowana została przez ostatni raport Departamentu Stanu USA dotyczący przestrzegania praw człowieka na świecie. W wyżej wymienionym raporcie m.in. imiennie wymieniono przypadki skazania z przepisów prawa karnego za zniesławienie dwójki znanych polskich dziennikarzy Doroty Kani i Jerzego Jachowicza. Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi politycy Platformy Obywatelskiej zapowiadali likwidację art. 212. Pomimo licznych apeli do dziś nie widać żadnych przejawów woli realizacji tej zapowiedzi. Dlatego stanowczo apelujemy o usunięcie z Kodeksu karnego artykułu 212, który przynosi Polsce wstyd i szkodzi demokracji.

 

Z poważaniem

Wiktor Świetlik

 

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

Raport Departamentu USA o stanie przestrzegania praw człowieka na świecie:

http://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/humanrightsreport/index.htm#wrapper

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik