Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Integracja a (nie)obecność migrantów w polskich mediach i polskiej sferze publicznej
2012-05-17

Zaproszenie na seminarium eksperckie

 

Integracja a (nie)obecność migrantów

w polskich mediach i polskiej sferze publicznej

 

W imieniu Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Spraw Publicznych zapraszamy na seminarium eksperckie pt. Integracja a (nie)obecność migrantów w polskich mediach i sferze publicznej. Spotkanie odbędzie się 18 maja 2012 r. w godzinach 11.30 – 14.30 w siedzibie ISP (Warszawa, ul. Szpitalna 5/22)

Wejście Polski do Unii Europejskiej zdecydowanie zmieniło sytuację kraju w kwestii zarządzania przepływami migracyjnymi. Potrzeba dostosowania polskich rozwiązań prawnych do wymogów unijnych oraz zróżnicowana struktura migracji do Polski zmotywowały polski rząd do podjęcia prac nad kompleksową strategią migracyjną. Wyrazem tej tendencji jest, np. ustawa abolicyjna ze stycznia 2012 r. oraz nowelizacja ustawy o obywatelstwie.

Tendencje te rodzą pytania o stosunek polskiego społeczeństwa do imigrantów oraz możliwości ich integracji. W kształtowaniu wizerunku cudzoziemców kluczową rolę odgrywają media. Jak wskazują wciąż nieliczne dostępne badania, cudzoziemcy zbyt rzadko są angażowani przez środowisko dziennikarskie do komentowania swojej sytuacji. Na pytania odnośnie sytuacji migrantów oraz ich integrację odpowiadają dziennikarze, akademicy i eksperci reprezentujący organizacje pozarządowe lub instytucje publiczne.

Podczas seminarium zostaną przedstawione wyniki badań przeprowadzonych w projekcie MEDIVA (Media for Diversity and Migrant Integration - Consolidating Knowledge & Assessing Media Practices across the EE), którego celem jest wzmacnianie zdolności mediów do odzwierciedlania różnorodności społeczeństw europejskich oraz mechanizmów i procesów integracji imigrantów. Ponadto w ramach projektu wypracowywano wskaźniki pozwalające na monitorowanie mediów oraz przygotowano cztery raporty tematyczne analizujące zawartość mediów, tworzenie newsów, szkolenie dziennikarzy, proces rekrutacji oraz kodeksy etyczne ze względu na ich zdolność do odzwierciedlania różnorodności społecznej i kulturowej w mediach.

 

Seminarium ma na celu podjęcie dyskusji na temat roli mediów w debacie na temat różnorodności oraz integracji imigrantów. Badania przeprowadzono m.in. w oparciu o analizę treści wybranych mediów (Polsat, Tok Fm, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Wielkopolska Telewizja Kablowa) oraz ankiety i wywiady z dziennikarzami zatrudnionymi w wyżej wymienionych

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik