Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
CMWP SDP wobec projektu nowelizacji Prawa prasowego autorstwa Komisji Ustawodawczej Senatu RP
2012-03-28

                                                                                 Warszawa, dn. 28.03.2012 r.

                               

OŚWIADCZENIE

                                                                                 

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP jest zaniepokojone proponowanymi przez Komisję Ustawodawczą Senatu RP zmianami, dotyczącymi instytucji odpowiedzi w ustawie - Prawo prasowe (druk senacki nr 63).

Uważamy za zdecydowanie szkodliwą z perspektywy wolności słowa, niezależności mediów, a  także ich jakości, propozycję, by redakcje były zmuszone do bezpłatnego publikowania odpowiedzi odnoszącej się nie tylko do faktów, ale także do ocen. Naszym zdaniem równie szkodliwy i nieuzasadniony jest postulat, by odpowiedź ta mogła aż dwukrotnie przekraczać długość tekstu lub czasu antenowego, jaki zajmował materiał prasowy, do którego się odnosi.

 

Propozycja ta naszym zdaniem, nie jest zgodna m.in. z duchem Art. 10 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, który w p. 1. gwarantuje „wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych”. Wdrożenie propozycji w proponowanym kształcie spowodowałoby, że ich zawartość wypełniłaby się wymuszonymi przez prawo odpowiedziami odnoszącymi się także do opinii publicystycznych, argumentów, komentarzy. Zaowocowałoby to zdecydowanym  pogorszeniem jakościowym treści mediów, faktyczną zewnętrzną ingerencją w ich linię programową, a także faktyczną możliwością wymuszania na nich darmowej publikacji treści służących celom marketingowym czy politycznym. 

 

Wiktor Świetlik,

 

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

 

 

Rozszerzone postulaty SDP i CMWP SDP, odnoszące się do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo prasowe można znaleźć w oficjalnej opinii Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, która została skierowana do Komisji Ustawodawczej Senatu RP - http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/konsultacje/63/63_8.pdf

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik