Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
List otwarty CMWP do Jarosława Gowina
2012-02-09

Szanowny Panie Ministrze,

 

Zakładając, że informacje upublicznione przez media (m.in. portal niezalezna.pl) są prawdziwe,  wyrażamy najwyższe zaniepokojenie żądaniem kary więzienia dla redaktor Doroty Kani w procesie karnym z powództwa profesora Andrzeja Ceynowy, dotyczącym publikacji „Agenci w gronostajach” z 2007 roku. Już samo takie żądanie może być powodem autocenzury ze strony innych dziennikarzy. Jeśli sąd przychyliłby się do żądania powoda to fatalnie świadczyłoby to nie tylko o stanie naszego prawodawstwa, ale i braku demokracji, której istotnym filarem jest wolność słowa.

Żądanie kary więzienia dla dziennikarki jest koronnym dowodem na to, że niesławny artykuł 212 w kodeksie karnym i zawarta w nim możliwość pozbawienia wolności ma wymiar nie tylko symboliczny. Tym bardziej apelujemy o podjęcie działań zmierzających do likwidacji tego artykułu, a także rewizji kodeksu karnego pod kątem przepisów w istotny sposób ograniczających wolność słowa.    

 

 

 

Z poważaniem,

 

 

Wiktor Świetlik,

 

dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

 

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik