Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Apel do ministra sprawiedliwości w sprawie art. 212 kk
2011-12-10

Warszawa, 9 grudnia 2011 r.

 

 

Pan

Jarosław Gowin

Minister Sprawiedliwości

Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa

 

 

Szanowny Panie Ministrze,

 

Apelujemy do Pana o doprowadzenie do usunięcia z kodeksu karnego artykułu 212, pozwalającego karać w trybie karnym za pomówienie.

 

Artykuł ten był wielokrotnie krytykowany przez środowiska dziennikarskie, obrońców praw człowieka, a także instytucje międzynarodowe. W dzisiejszym systemie prawnym dostateczną ochronę dóbr osobistych w przypadku pomówienia zapewnia kodeks  cywilny. Artykuł 212 jest dziś powszechnie stosowany jako „bat na dziennikarzy”, prowadzi do autocenzury, a co za tym idzie – stanowi realne zagrożenie dla demokracji, której istotnym składnikiem jest kontrola mediów.

 

Apelujemy do Pana nie tylko jako do Ministra Sprawiedliwości, ale też jako dziennikarza, wieloletniego redaktora naczelnego, licząc na zrozumienie wagi problemu.

 

 

Z poważaniem,

 

 

 

                                               Krzysztof Skowroński

                                               Prezes SDP

 

 

                                                                      

Wiktor Świetlik

                                               Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

 

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik