Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Sąd zarekomendował ułaskawienie Jachowicza
2011-07-13

Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa zarekomendował prezydentowi ułaskawienie Jerzego Jachowicza, który został skazany za zniesławienie byłego esbeka płk. Ryszarda Bieszyńskiego na karę 16 tys. zł. W maju do Bronisława Komorowskiego o ułaskawienie dziennikarza wystąpił Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a w czerwcu jego adwokat Artur Wdowczyk. Jego zdaniem, choć Jachowicz zapłacił wszystkie zasądzone koszty, to "wniosek o ułaskawienie jest konieczny i dotyczy całego wyroku", "dziennikarz, który naraża się w imię interesu publicznego, nie może być postawiony w wyniku wyroku za słowa na równi z pospolitymi przestępcami".

Sąd Rejonowy wydał pozywtywną opinie w sprawie ułaskawienia, choć nie obyło się bez zgrzytów. Sędzia tłumacząc, że proces odbywa się w trybie tajnym wyprosiła wszystkich obecnych. Ostatecznie na wniosek Jachowicza sąd dopuścił do udziału w rozprawie dwóch dziennikarzy jako obserwatorów. 

Teraz swoje zdanie musi wyrazić sąd II instancji. Jednocześnie mecenas Wdowczyk poinformował, że w Europejskim Trybunale Praw Człowieka czeka na rozpatrzenie zaskarżenie wyroku przez Jachowicza.

źródło: Antoni Trzmiel, http://www.rp.pl/

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik