Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Konferencja prasowa działaczy białoruskiej opozycji
2011-01-04

Związek na rzecz Demokracji w Białorusi oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zapraszają na  konferencję prasową z udziałem działaczy białoruskiej opozycji:

Stanisława Szuszkewicza – pierwszego  prezydenta niepodległej Białorusi.
Zmicera Barodki – męża zaufania kandydata na prezydenta Andreja Sannikawa (świadka wydarzeń 19 grudnia na placu w Mińsku).
Julii Bandarenka – córki uwięzionego Zmicera Bandarenki (koordynatora opozycyjnego portalu  informacyjnego Karta97 - charter97.org), przedstawicielki komitetu rodzin represjonowanych liderów opozycji białoruskiej „Wyzwolenie”.

5 stycznia o godz. 12:00 w Centrum Prasowym na ul. Foksal 3/5, sala B.

Mimo, że od wyborów na Białorusi minęło już dwa tygodnie sytuacja wciąż jest bardzo napięta. Prawie codziennie dowiadujemy się o nowych przeszukaniach  w mieszkaniach aktywistów, polityków, dziennikarzy oraz rodzin aresztowanych. Niektórych już trzy razy w tym okresie „gościli” wysłanników z KGB. Więzionym w areszcie KGB Andrejowi Sannikawowi b. kandydatowi na prezydenta oraz jego żonie dziennikarce Irynie Halip, służby opiekuńcze usiłują  odebrać prawa do opieki nad trzyletnim synem.
Wszystkim  opozycjonistom znajdującym się w areszcie KGB postawiono zarzuty organizacji oraz udziału w zamieszkach ulicznych (artykuł 293 p.1,2 kodeksu karnego Republiki Białoruś), za co grozi im kara do 15 lat wiezienia. Aresztowani (ponad 20 osób, w tym 4 kandydatów na urząd prezydenta) znajdują się tam pod ogromną presją psychologiczną. Nie udzielono im należytej pomocy medycznej (wielu z nich pobito pod czas akcji 19 grudnia w Mińsku). Są izolowani od świata zewnętrznego, dopiero niedawno pozwolono im na wizytę adwokatów. W tej chwili potrzebują one wszechstronnej pomocy w tym międzynarodowej. Łukaszenka traktuje więźniów politycznych jako zakładników, by wymienić  ich na różne preferencje ekonomicznych ze strony UE czy USA. Tak działo się już przedtem, ale nigdy na tak masową skale, którą można porównać do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Tym razem jednak Zachód nie powinien się godzić na żądania dyktatora.
W Warszawie przebywają białoruscy działacze opozycji, którzy uciekli przed aresztowaniami. Domagają się oni od Unii Europejskiej stanowczych działań, m.in.  wprowadzenia sankcji ekonomicznych wobec reżimu Łukaszenki. Jednak największym priorytetem w chwili obecnej jest pomoc aresztowanym, ich rodzinom, oraz bezwarunkowe zwolnienie wszystkich więźniów politycznych w Białorusi.

Organizatorzy: Anton Ciależnikau (Anton Tsialezhnikau): tel 505 721 145, Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, tel. 22 827 58 96

aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik