Protest Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP w sprawie zachowania posła Rafała Grupińskiego 6.12.17 2017-12-07
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP stanowczo protestuje przeciwko utrudnianiu pracy dziennikarzy podczas wykonywania ich zawodowych obowiązków, czego przykładem jest zachowanie przewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Rafała Grupińskiego w trakcie udzielania odpowiedzi dziennikarzowi TVP Info Łukaszowi Sitkowi 6 grudnia 2017 w gmachu Sejmu. Poseł próbował wyszarpnąć dziennikarzowi mikrofon nie chcąc odpowiedzieć na jego pytania dotyczące ujawnionego przez media (portal niezależna.pl) nagrania filmowego, na którym widać spotkanie sędziów z politykami PO ( w tym p. Rafała Grupińskiego), co poddaje w wątpliwość wymaganą od sędziów apolityczność. Szczególnego znaczenia nadaje rozmowie red. Sitka i p. R. Grupińskiego moment, w jakim doszło do nagrania - było to w Sejmie, w czasie bardzo istotnej dla funkcjonowania państwa debaty nad projektami ustaw o KRS i SN.
Bez względu na ocenę metod pracy zawodowej reportera TVP Info zachowanie parlamentarzysty było skandaliczne, ponieważ fizyczne ataki na dziennikarzy są w każdym przypadku naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa. W celu uzyskania informacji dziennikarz ma prawo zadawać przedstawicielowi władzy publicznej pytania w sposób, jaki uznaje za skuteczny, szczególnie w sytuacji, w której polityk unika odpowiedzi na ważne z punktu widzenia interesu społecznego pytania. CMWP SDP apeluje, by bezpieczeństwo pracy osób relacjonujących wszelkie wydarzenia, w tym te wywołujące silne społeczne emocje, stało się przedmiotem szczególnej troski wszystkich stron politycznego konfliktu w naszym kraju.
dr Jolanta Hajdasz
dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP
Warszawa, 7 grudnia 2017 r.
|
2018-02-08 Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
2018-02-02 Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
2018-01-30 Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
|