Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Oświadczenie Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP - protest przeciwko kolejnemu przedłużeniu aresztu w Moskwie dla ukraińskiego dziennikarza Romana Suszczenki
2017-09-27

CMWP SDP stanowczo protestuje przeciwko przedłużeniu aresztu w Moskwie dziennikarza ukraińskiej agencji Ukrinform Romana Suszczenki o kolejne 2 miesiące pod zarzutem szpiegostwa oraz wzywa władze rosyjskie do oddalenia oskarżeń przeciwko dziennikarzowi i do jego natychmiastowego uwolnienia. Decyzję o przedłużeniu aresztu rosyjski sąd podjął 25 września b.r. Roman Suszczenko, paryski korespondent ukraińskiej agencji prasowej Ukrinform, przebywa w rosyjskim areszcie od 30 września 2016 roku. Został aresztowany w Moskwie pod zarzutem szpiegostwa. Dziennikarz nie dostał pozwolenia na spotkanie z rodziną ani na spotkanie z duchownym prawosławnym, utrudniane było także prowadzenie przez niego korespondencji z rodziną i przyjaciółmi. Roman Suszczenko stał się symbolem prześladowania ukraińskich dziennikarzy w Rosji, i na terytoriach, okupowanych przez FR, albo prorosyjskich separatystów. Wg informacji Ukraińskiej Narodowej Agencji Informacyjnej UKRINFORM obecnie na Krymie toczy się także proces sądowy przeciwko innemu ukraińskiemu dziennikarzowi - Mykolajowi Semenie, a na Donbasie jest przetrzymywany dziennikarz Stanisław Asejew. Wszyscy trzej - Suszczenko, Semena i Asejew są znani z tego, że aktywnie krytykowali obecną politykę Rosji, zwłaszcza wobec Ukrainy. CMWP SDP apeluje do międzynarodowych organizacji dziennikarskich, by podjęły działania mające na celu uwolnienie Romana Suszczenki i innych ukraińskich dziennikarzy przetrzymywanych w Rosji i na terenach okupowanych przez FR. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich protestowało już wcześniej przeciwko zatrzymaniu i aresztowaniu Romana Szuszczenki : w październiku 2016 r. (oświadczenie CMWS z 4.10.16 r.) i w lutym 2017 r. ( oświadczenie ZG SDP z 3.02.2017) oraz w czerwcu 2017 r. (oświadczenie z 27.06.17 r. ) i nadal podtrzymuje swoje stanowisko wyrażone w w/w oświadczeniach. dr Jolanta Hajdasz dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Słowa SDP Warszawa, 27.09.2017 r.
aktualności cmwp
2018-02-08
Zapraszamy do udziału w organizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP konferencji na temat własności mediów w Polsce. Nie ma w Polsce jednolitej, opracowanej profesjonalnie publikacji (czy raczej rejestru), która odpowiadałoby na to proste pytanie badawcze ?\
cmwp
2018-02-02
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża protest przeciwko orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na podstawie którego red. Paweł Lisicki i red. Piotr Kubiak, autorzy artykułów na temat tzw. afery sopockiej mają zapłacić blisko 200 tysięcy zł za naruszenie w publikacji dóbr osobistych prezydenta Sopotu.
cmwp
2018-01-30
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP ocenia pozytywnie przyjętą przez Sejm 26 stycznia 2018 nowelizację ustawy o IPN ? Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Nowelizacja ta ma na celu ochronę dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej i jest realizacją w praktyce prawa państwa polskiego do obrony prawdy historycznej.
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik