Stanowisko Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarz Polskich do projektu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji 2008-02-21
Stanowisko
Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP
do projektu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji
Druk sejmowy nr 151 z dnia 18 grudnia 2007 roku
1. Tylko częściowo można podzielić założenia projektowanych zmian pozycji KRRiTV oraz jej kompetencji:
- zasadnym jest wzmocnienie konstytucyjnej roli Rady Krajowej jako instytucji kontroli i nadzoru organów administracji rządowej i podmiotów mediów publicznych, a pozbawienie jej funkcji władzy wykonawczej,
- Krajowa Rada nie powinna odpowiadać za sprawy finansowe i gospodarcze mediów publicznych przez wybór zarządów, natomiast do jej kompetencji winien należeć obszar programowy tych mediów, w tym wybór rad programowych o zwiększonych i wyraźnie sprecyzowanych zadaniach.
- Krajowa Rada powinna mieć kompetencję w projektowaniu i rekomendowaniu dla Sejmu RP zakresu misji publicznej oraz możliwość skutecznego nadzoru nad jej realizacją. W ramach tej kompetencji powinna mieć prawo opiniować budżet misji publicznej i sporządzać oceny jego wykonania.
2. Krajowa Rada powinna być organem kolegialnym, a swojego przewodniczącego wybierać sama z własnego grona.
3. Niezbędne jest równoległe rozpoczęcie prac nad ustawą o mediach publicznych oraz finansowaniu misji publicznej. Do czasu wypracowania i przyjęcia modelu realizacji misji publicznej oraz mediów publicznych nie powinno się rozstrzygać o sposobie finansowania misji lub mediów publicznych.
4. Konieczne jest znaczące podniesienie jakości legislacyjnej projektu tak aby wyeliminować niedookreślone lub potoczne pojęcia - np. konkursu bez sprecyzowanych ram, ogólnikowych przesłanek odwołania członków zarządów i rad, wadliwe przesłanki hipotez przepisów (m.in. dlaczego i jaka „wiedza w zakresie środków społecznego przekazu”) czy potrzeba i kryteria uznawania za nadawcę społecznego. Bez osiągnięcia wyższej jakości stanowionego prawa rzeczywisty zakres przedmiotowy regulacji będzie pozostawiony wykładni administracji i gremiów politycznych.
RADA:
dr hab. Antoni Dudek
prof. Ireneusz Krzemiński
prof. Michał Kulesza
mec. Agnieszka Metelska
prof. Andrzej Paczkowski
mec. Jan Stefanowicz
Henryk Wujec
Warszawa, 21 lutego 2008 r.
|