Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich


Bieżące prace Centrum



Od kwietnia br. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP realizuje dwa duże projekty badawcze. Celem pierwszego jest poznanie struktury form zatrudniania dziennikarzy w redakcjach, sposobów nabywania od nich usług i materiałów prasowych. Ankietą objęto ,,dziennikarzy" w szeroko rozumianym zakresie tego pojęcia, a więc osoby zatrudnione na różne typy umów - o pracę, o dzieło, zlecenie, osoby zakładające, rejestrujące swoją działalność w EDG, a następnie sprzedające materiały prasowe (prawa do nich) lub świadczące usługi dziennikarskie.

Drugie badanie gromadzi informacje od sądów i prokuratur, dotyczące wniesionych aktów oskarżenia i powództw, spraw umorzonych i prawomocnie rozstrzygniętych przeciwko wydawcom, redaktorom naczelnym lub dziennikarzom albo osobom ograniczającym krytykę prasową lub dostęp do informacji na podstawie wskazanych przepisów prawa prasowego i kk. Materiały te mają istotne znaczenie dla oceny rzeczywistego stanu sporów i ewentualnych naruszeń prywatności w publikowanych materiałach prasowych. Przyglądając się poziomowi i jakości stosowania w praktyce zasad wolności słowa i prasy, przepływu informacji w otwartym społeczeństwie, nie sposób nie zauważyć antagonizmu z równie istotnymi zasadami służącymi ochronie jednostki. Godność i prywatność każdego człowieka, tajemnice ustawowo chronione, zasługują na analogiczną ochronę jak wolność prasy i informacji, co w praktyce prowadzi do ich naruszeń. Z tych powodów niezbędne jest dokonanie obiektywnej oceny intensywności i zakresu sporów z obszaru kolizji tych konkurencyjnych wartości.

Z naszymi ankietami dotarliśmy do 48 Sądów Okręgowych i 49 Prokuratur Okręgowych oraz 147 wydawców prasowych, nadawców radiowych i telewizyjnych. Niebawem, po otrzymaniu ostatnich odpowiedzi, rozpoczniemy analizę nadesłanego do CMWP materiału, z której raport planujemy opublikować w sierpniu.

powrót

Zobacz także:
Misja, Kontakt, Publikacje
© Copyright 2004
Projekt i realizacja: Michał Wojtasik